Öğrenelim: Köpeklerin Ortalama Yaşam Süreleri


Köpeklerin ömrü, köpekler kaç yıl yaşar? Köpeklerin ortalama yaşam süresi? Farklı ırklarda ve yaşam şartlarında beslemek isteyeceğiniz köpekleri seçerken, kaç yıl yaşadıklarını da öğrenmek isteyebilirsiniz. Birbirinize uyum sağlayarak ve alışkanlıklar çerçevesinde yaşamınızı paylaşırken, sizleri yasa boğacak durumlardan birisi de can dostlarınızın ömürlerinin tükenmeleridir. Bu süreler ırklara ve bazı faktörlere göre değişmektedir. Sizlerle bu yazımızda köpeklerin ömrü hakkında detaylı bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Köpeklerin ömrünü etkileyen faktörler nelerdir?

Her ne kadar tablolarda belirtilen ırklara göre ömür sürelerini inceleseniz de, aslında bu süreleri uzatmak bazı faktörlere bağlıdır. Bunlar arasında ilk olarak çevre faktörü etkilidir. Çünkü ırkları ve içgüdüleri gereği yaşamlarına uygun alanların belirlenmesi ve uygun şartlarda yaşaması gerekmektedir. Bununla birlikte hangi ırktan olduğunun, sağlık durumunun ve genetik hastalıklara yatkınlığının, hijyenik ortamlarda barınmasının veya egzersizlerini düzenli olarak yapıp yapmadığının da etkisi bulunmaktadır. Son olarak köpeklerin ömrünü etkileyen en önemli faktör olarak beslenmeyi de saymamız gerekmektedir.

Köpeklerin ömrü nasıl gelişir?

  1. Köpeklerin olgunluk yaşı 3 ile 5 arasında değişmektedir. Bu dönemde fiziksel olarak tüm davranışlarını sergileyebilmektedirler. Enerjilerinin en yüksek olduğu dönemlerdir.
  2. Daha huzurlu ve sakin bir yaşamı benimsedikleri ve hafif bir şekilde çökme yaşadıkları dönemler ilse yaklaşık olarak 7 ile 8 yaş arasında değişmektedir. Bu dönemlerde daha çok uykuya ve yatmaya özen gösterdikleri görülebilmektedir. Saldırganlıkları ve dirençleri artık eskisi gibi olmayacaktır.
  3. Yaşlılık sürecinde ise yaşamını nasıl geçirdiğinin etkisine bağlı olarak bazı değişimler yaşanacaktır. Örneğin gençliğinde temiz havadan veya güneş ışığından yeterince yararlanmayan, temiz ortamlarda barınmayan ve iyi beslenmeyen köpeklerin, katarakt problemleri veya sağırlık durumları görülebilmektedir. Diş dökülmeleri, prostat rahatsızlıkları ve alışkanlıklarında inatçı olmaları da yine bu dönemlerde gerçekleşmektedir.
  4. Ancak yaşlılığından önce iyi bakılan ve iyi beslenen köpeklerin, daha sağlıklı bir şekilde ömürlerini sürdürecekleri görülecektir ve aynı zamanda daha uzun bir ömre kavuşabileceklerdir.

Köpeklerin ömrü sona yaklaştığında neler yapılmalıdır?

  • Eğer köpeklerinizin belirli yaşlardan geçerek, artık yaşlanma sürecinde olduğunu görüyorsanız ve ömürlerinin sonuna yaklaştığının farkına varıyorsanız, bu durumlarda dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olacaktır.
  • Bu dönemlerde daha fazla bakıma ihtiyaç duyacaklardır ve daha fazla huzuru arayacaklardır. Bunu sağlamanız sayesinde kendilerini rahat hissetmelerine olanak verebilirsiniz.
  • Egzersiz yaptırmak isterseniz, kesinlikle yormamaya özen göstermelisiniz. Bu dönemlerde daha hantal bir hale gelebilirler ve obezite problemi çıkabilir. Bunun önüne geçecek şekilde hazmı kolay olan yiyecekleri tüketmesini sağlamalısınız.
  • Bunun dışında bazen iyileşmeyen hastalıklar karşısında, veteriner hekimlerin verecekleri kararlarla birlikte hayatını sonlandırmak için bazı ilaçlar da enjekte edilebilir.