Norveç Orman Kedisi Hakkında 12 Keyifli Bilgi


Norveç Orman Kedisi hakkında keyifli bilgileri ve özelliklerini sizler için derledik.

Norveç mitolojisinde uzun tüylü sevimli bir kedi türü olarak geçen Norveç orman kedisi günümüzde de varlığını devam ettiren kedi türleri içinde yer alır.

Kökeninin Vikinglere dayandığı bir çok kedi araştırmacısı tarafından tespit edilmiş olan bu kedilerin kendilerine özgü özellikleri vardır.

Bu özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

1 )Ülkemize İngiltere, Rusya üzerinden geldiği düşünülen Norveç Orman Kedisi Romalıların Norveç topraklarına bıraktıkları kedilerin evrimleşmesi ile bugünkü vücut yapılarına sahip olmuşlardır.

2 ) Kısa tüylü yapısı olan Norveç Orman kedisi  yıllar içine evrimleşmiş ve Norveç soğuk iklimine karşı dayanıklı tüylere sahip olmuştur.Zor şartlarda hayatta kalabilen bu kedi türü günümüzde uzun tüylere sahip bir yapısı ve kabarık tüyleri olan bir kedi halini almıştır.

3 ) Zor iklim şartlarında yaşayan bu tür zaman içinde geçirdiği evrimlerden dolayı tırmanma yetisi ve avcılık yeteneğini diğer kedi türlerine göre çok daha fazla geliştirmiştir.Diğer kediler gibi sudan korkmayan ve su ile oynamayı seven bir kedi türü olması doğal hayatta rahatlıkla yaşamını sürdürmesini sağlıyor.

4 ) en belirgin özellikleri arasında kabarık tüylerini yaz aylarının sıcağında dökmesi ve kısa tüylü bir kedi halini alması  yer alır. Soğuk dönemlerde tüyleri uzayarak kalın bir kürk halini alırken yaz aylarında tüy döküp ince bir kürke sahip olur.

Norveç Orman Kedisi

5 ) Doğal yaşama ayak uydurmaları nedeni ile güçlü kaslara sahip olan Norveç Orman kedisi kas yapısı ile 8 – 9 kiloğram ağırlığına ulaşabilir. Ayak kasları çok güçlü olan bu kedi türü tırmanma yetisini ayak kasları ile sağlamıştır.

Norveç Orman Kedisi

6 ) Bu türün en belirgin özelliklerinden biri de büyük bir kafa yapısına sahip olması, üçgen bir surata sahip olmasıdır. Dolgun yanakları ve büyük çeneleri ile diğer kedi türlerinden çok farklı bir simaya sahip olmaları da diğer kedi türlerinden ayıran özellikler arasında yer alır.

Norveç Orman Kedisi

7 ) Uzun ve dik kulaklara sahip olması bu kedi türünün tilkiler kadar hassas kulaklara sahip olmasını ve doğal hayatta yaşamda kalmalarını sağlamıştır.Uzun bıyıklara sahip olması ve burun yapısının çok gelişmiş olması bu kedi türünün koku alma duyusunun da çok gelişkin olmasını sağlamıştır.

8 ) Norveç Orman Kedisi, kuyruk yapıları da diğer kedi türlerinden farklı olan bu türün tüylü  kuyrukları her zaman dik olarak kalması  ve boylarına varan kuyruk uzunluklarına sahip olması diğer kedilere göre türe özgü özellikler arasında yer alır. Kuyruk tüyleri vücut tüyleri gibi yaz aylarında dökülüp ince bir yapı halini alırken kış aylarında ise uzun tüyler ile kalın ve geniş bir yapıya sahip olur.

Norveç Orman Kedisi

9 ) Ayak yapıları güçlü kaslara sahip olması nedeni ile normal kedilerin iki katı büyüklüğünde ve kocaman patilere sahip olan Norveç orman kedisi  geniş ayaklı kediler sınıfında yer alsa da diğer türlerden farklı olan özellikleri arasında  büyük patilere sahip olması yer alır.

Norveç Orman Kedisi

10 ) Bir kere de çok sayıda yavru sahibi olan bu kedi türlerinin yavruları 3 aylık olduklarında çok canlı renklere sahip büyüleyici tüylere sahip olurlar.

Norveç Orman Kedisi

11 ) Doğal yaşamda hayatta kalabilen nadir kedi türleri oldukları için korkusuz bakışlara sahiptirler. Öz güvenleri çok yüksek olan bu tür sert bakışları ve geniş kafa yapıları ile herkesi korkutabilir.

Norveç Orman Kedisi

12 ) Diğer kedi türlerine göre nankör olmayan bu tür sahiplerine karşı kurdukları bağı güçlendirir ve sahiplerini sahiplenir. Bu özelliği ile nankör olmayan ve sahiplerini asla terk etmeyen bir kedi türü olarak da bilinirler. Norveç orman kedisi sadık olması ve sadakati ile bilinen kedi türlerinden biridir.

Norveç Orman Kedisi