American Bobtail Özellikleri Ve Bakımı

American Bobtail Özellikleri Ve Bakımı

Amerika’nın bir eyaleti olan Arizona’da keşfedilmiş olan bu kedi türü, uzun bir geçmişe sahip olan kedi ırklarından sadece bir tanesidir.

Bobtail, Arizona’da fazlasıyla ün sahibi olan “Yodi” olarak bilinen kedilerin, bu eyalette bulunan “Sender” kedileri ile çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. 

American Bobtail özellikleri ve bakımı hakkında merak ettiğiniz her şey için, gelin yazımızın devamına birlikte göz atalım.


patiliyo.com


Karakter olarak atik ve zeki hayvanlardır. Tüyleri oldukça uzundur. Vücutları geniş, kürkleri yumuşak ve sıktır.Kuyrukları ise kısa yapıda ama oldukça tüylüdür. Bu türün kısacık kuyruğu ve fırça gibi kulakları ile kendine has ilginç bir görünümü bulunmaktadır.Vahşi olarak nitelendirilse de ev hayatına gayet uygun bir yapıları bulunmaktadır. Gelişim süreçleri üç yıl civarında sürmektedir. Atletik bir görünümü olan bu ırkın kürk yapısı kabarık ve fazla tüylüdür.


patiliyo.com


Sahiplendiğiniz süre içerisinde bakımlarını eğer düzgün bir şekilde yaparsanız kedinin görünümü her daim güzel kalacaktır. Renk çeşitliliği bakımından karşımıza siyah, kahverengi, tarçın, leylak, mavi, krem ve açık kahve olarak çıkmaktadır. Aynı şekilde tüylerinin üzerinde farklı farklı desenler bulunabilmektedir. Oldukça zeki bir yapıda olmaları sebebiyle evde beraber yaşadığı kişilere karşı fazlasıyla itaatkarlardır.  


patiliyo.com


Sahibinin sözünden hiçbir zaman çıkmayan yapısı sebebiyle onu yanınıza alıp sokağa çıktığınızda hiçbir sorun ile karşılaşmazsınız. Aynı zamanda diğer insanlar ile anlaşma konusunda da bu kedinin üzerine yoktur. Herkesle kolay bir şekilde anlaşan bunun yanı sıra herkese gülen bir yapısı bulunmaktadır.  Her kedide yer alan özellik olan keşfetmek bu kedinin de önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Öğrenmeyi çok sevdiği için sürekli bir şeyler ile uğraşmaktan vazgeçmemektedir.


patiliyo.com


Ailenin içerisinde bulunan kişiler ile de çok iyi anlaşarak eğer bir çocuğunuz var ise ona adeta bir arkadaş olacak ve onunla oyunlar oynayacaktır.Bu kedi türümüzün özelliklerinin ardından bakımına da değinmek isteriz.American Bobtail, tüyleri konusunda size bazı sorunlar yaşatabilir. Bu ırk çok fazla tüylü olduğu için sürekli bir şekilde bakıma ihtiyaç duymaktadır. 5 günde bir pethoptan alacağınız bir tarak ile yapılacak olan bakım onun tüylerine zarar gelmemesi açısından çok önemlidir. Yıkama konusuna gelindiğinde ise kontrolü hiçbir zaman elden bırakmadan mevsimlik olarak banyo ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.


patiliyo.com


Diş konusunda ise bu kedilerde genetik bir periodontal diş hastalığı bulunmaktadır. Bu sebeple mutlaka diş fırçası ile düzenli olarak dişlerini fırçalamanız gerekmektedir. Kulaklarının porsuk bir yapıda olması sebebiyle tozlara ve kirlere karşı dayanıklılığı yoktur.

 
Pinterest'de Paylaş


2 Yorum


 • Patiliyo
  damla kaya

  güzel bilgi

  18.12.2020 01:47:43 Reply
 • Patiliyo
  Derya Aslan

  Kedim aynı bu cinse benziyor fakat tek fark kuyruğu orta boy uzunlukta. Cinsi ne olabilir.

  17.12.2020 22:17:34 Reply