Darısı Çin’in Başına: Tayvan’da Kedi & Köpek Eti Yiyenlere Örnek Olması Gereken Cezalar

Darısı Çin’in Başına: Tayvan’da Kedi & Köpek Eti Yiyenlere Örnek Olması Gereken Cezalar

Ne yazık ki Uzak Doğu’dan her yıl kedi köpek katliamı haberleri alıyor, vahşete tüm dünyayla birlikte biz de tanıklık ediyoruz.

Sokaklardan toplatılan sokak hayvanlarının küçücük kafeslerde tıkış tıkış taşınma görüntüleri ve “etleri daha lezzetli olsun” diye canlı canlı yakılma, elektrik verilme görüntüleri gibi vahşeti biz de onlarla birlikte yaşıyoruz. Sokak hayvanı yeme “kültürü” Uzak Doğu’nun birçok ülkesinde var. Özellikle Çin’in Yulin kentinde her yıl binlerce köpek katledilerek yeniliyor ve adına da festival deniyor.

Neyse ki Tayvan, geçtiğimiz günlerde aldığı kararla kedi ve köpek eti yenmesini yasakladı! Darısı diğer Uzak Doğu ülkelerinin başına diyoruz.

Hayvan Koruma Yasası’nın kapsamını genişletmek ve hayvanlara eziyet edenlere verilen cezaları artırmak için hazırlanan tasarı kabul edildi.

Yeni düzenlemeyle, hayvanların araçlara bağlanarak koşturulmaları da yasaklandı.

Yasayı ihlal edenler, 2 yıl hapse mahkum edilecek. Kedi ve köpek eti satan ya da yiyenlere 250 bin Tayvan doları (yaklaşık 8 bin ABD doları), hayvanlarını araçlarının ardından koşmak zorunda bırakanlara da 15 bin Tayvan doları (yaklaşık 500 ABD doları) para cezası verilecek.

Hayvanlara eziyet ettiği belirlenen kişilerin isimleri ve fotoğrafları da kamuoyuna ilan edilecek.


Daha önceleri köpek etinin yaygın olarak tüketildiği Tayvan’da 2001’de de kedi ve köpek gibi evcil hayvanların etlerinin ve kürklerinin ekonomik amaçlarla satışı yasaklanmıştı.

Tayvan’ın geçen yıl iktidara gelen ilk kadın lideri Tsai Ing-wen, emekliye ayrılan üç rehber köpeği evine almıştı. Seçim kampanyasında hayvan sevgisini sık sık ön plana çıkaran Tsai’nin iki de kedisi var.

Uzakdoğu’da kediler ve köpekler, etleri, derileri ve kürkleri için katlediliyor. Özellikle Çin’de her yıl 10-20 milyon köpek, eti için öldürülüyor. Her yıl haziran ayında Guangşi Cuang Özerk Bölgesine bağlı Yulin kentinde düzenlenen ve binlerce köpeğin vahşice katledildiği “Köpek Eti Festivali”, tüm dünyada hayvan hakları eylemcilerinin tepkisini çekiyor. Hayvan severler, her yıl Çin hükümetine “insanlık dışı” olarak niteledikleri festivali durdurmak için çağrıda bulunup imza kampanyası düzenliyor.

 

 

Haber Kaynağı: AA

Pinterest'de Paylaş