Hem Kedi Hem de Köpek Besleyenlerin Yaşadığı Durumlar

Hem Kedi Hem de Köpek Besleyenlerin Yaşadığı Durumlar

Evlerinde tüylü dost olarak kedi ya da köpek besleyenler, evcil hayvanların farklı özellikleri gereği, farklı durumlar ile karşı karşıya gelebilmektedirler.
Her iki evcil dostu aynı anda evlerinde ağırlayanlar ise çok daha farklı olaylar ve durumlar ile karşılaşmaktadır.
Özelliklede kedi ve köpek ilişkisinin hırçınlığı düşünüldüğünde beklenmedik olaylar ev sahiplerini bekliyor olabilir.Aynı evde hem kedi hem de köpek besleyenlerin yaşadığı durumlar hakkındaki bazı ön bilgiler ise hayvan sevgisini tek bir tür ile sınırlandıramayanların çok işine yarayacak.
Kedi ve köpeklerin düşman olduğunu düşünenler, birlikteliklerindeki samimiyeti gördüğünde; “nasıl olurda aynı evde yaşarlar” sorularıyla sahiplerini zor cevaplara sürükleyebilirler.
Doğaları gereği bazı farklılıklara sahip olsalar da, aslında iki tür düşman değildir.İyi yetiştirme ile aynı evde büyük bir dostluk ile yaşayabilirler. Ancak kıskançlık kaçınılmaz bir durumdur.
Yavruluktan itibaren birlikte olan kedi ve köpekler, farklı fiziksel özellikleri gereği evlerde büyük bir kaosa sebebiyet verebilir.
Oyunlar ve koşuşturmacalar, türlerin avlanma içgüdüleriyle şekillenir ve neredeyse bütün gün, ev içerisinde sahiplerine anlamsız gelen koşuşturmacalar yaşanabilir.Bu koşuşturmacalar zaman zaman agresif tavırlar ile bir birlerine üstünlük sağlama oyunlarına dönüşebilir.
Sonuç her zaman dostluk ile sonuçlansa da, evin içi çoktan çarşamba pazarına dönmüş olacaktır.
Hem kedi kem de köpek besleyenlerin yaşadığı 14 durum içerisinde belki de en önemli olan konu, uyku vakti geldiğinde yaşananlardır.Sahiplerine en yakın ve en konforlu yatak kapma yarışı, gece gerginliklerine sebep olur, hem de her gece.
Uyku ve dinlenme seanslarındaki samimiyetleri, kedi ve köpekleri düşman olarak düşünenleri en fazla şaşırtan durumdur.Yalanmalar, sıkı sıkıya sarılmalar ve şekerlikleri, bakanları hayranlık içerisinde bırakır.
Sahipleri genellikle dostluklarına sığınarak aynı kaptan yemek yemelerine izin verirler.Ancak bu durumda farklı tavırlar ortaya çıkabilir. İlk kimin yiyeceği konusu ortaya çıkar.
Zira farklı türler olduklarından yemek gibi hiyerarşik düzen gerektiren konularda, iki tarafta üstünlük sağlamaya çalışacaktır.Mama denildiğinde bir diğer sorun, ekonomi ve çeşitlilik konusunda ortaya çıkar.
Kediler için harcanan mama masrafları ile köpekler içi harcananlar, maliyetleri arttırır.Her ikisinin de fiziksel ihtiyaçlarına cevap verecek özelliklere sahip mama temini, bu noktada önemlidir.
Birden fazla kedi ve köpeğin aynı evde olduğu durumlarda, hiyerarşik kavgalar kaçınılmazdır.
Bu durumda diğer tür her daim araya girme eğilimi göstererek, ortalığın sakinleşmesi için ilginç bir çaba gösterir.Kedilerin köpeklere karşı olan tavırları, köpeklerin artık yeter sıkıldım gibi tavırlar sergilemesine ve oyun alanından kaçmalarına sebep olabilir.
Yatak altları ya da benzer alanlarda saklanan köpekler, ev arkadaşı kediden sıkılmış ve yorulmuş demektir.
Ev sahiplerinin karşılaşacağı diğer bir durum ise özellikle kedilerin köpekleri anneler iyiymiş gibi emmeye çalışmalarıdır.Ayrıca kediler, köpeklere bazen öyle sıkı sıkıya sarılıp yalama ve mırlama eğilimi gösterirler ki, birbirlerine âşık zannedilmeleri söz konusu olabilir.
Ev sahipleri yaramazlık yapan kedilerine kızdığında, köpeğin engelleme tavrı ile karşılaşabilir.Akıllara sadece kedilerin köpekleri anneleri zannetmeleri değil köpeklerinde kedileri yavrularıylamış gibi sahiplenme eğilimde oldukları gelebilir.
Ev sahipleri için hem kedi kem de köpek besleyenlerin yaşadığı durumlar hakkında verilen ilginç bilgiler arasına, yaramazlık ortaklığını da eklemek doğru olacaktır.Evde oluşan her türlü olumsuzluk, ikilinin ortaklığında gerçekleşir. Hiçbir zaman kedi ya da köpek tek başına sorun yaratmaz.
Oyunlar ya da farklı yarışlar gereği ortaya çıkan sıkıntılar için, iki tarafa da aynı engelleyici ceza verilmelidir.
Pinterest'de Paylaş