Kaavan Özgürlüğüne Kavuşuyor

Kaavan Özgürlüğüne Kavuşuyor

Henüz bir yaşındayken Pakistan’a getirilen Kaavan isimli fil, yürütülen kampanyaların ardından özgürlüğüne kavuşuyor. 

Hayatının son 35 yılını Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki Maraghazar Hayvanat Bahçesi'nde geçiren Kaavan doğduğundan beri, tutulduğu hayvanat bahçesinde kötü muameler görmüş, zincire vurulmuş ve zamanla ruhsal sorun belirtileri göstermeye başlamıştı. Erkek filin partnerinin 2012 yılında hayatınım kaybetmesinin ardından hayvan hakları aktivistleri çalışmalarını daha da hızlandırdı ve Kaavan'ın özgürlüğüyle ilgili çalışmalar özellikle son 5 yılda küresel çapta bir mesele haline geldi.


patiliyo.com


Bu şiddete ünlü isimlerde sessiz kalmadı ve aralarında Amerikalı şarkıcı, oyuncu ve film yapımcısı Cherilyn Sarkisian'ın da bulunduğu çok sayıda ünlü, 'yalnız fil' için sesini yükseltti. Kaavan'ın salıverilmesi için 400 binden fazla imza toplandı. Kampanyaların ardından konu yargıya taşındı. Konuyu davayı gündemine alan İslamabad Yüksek Mahkemesi, mayıs ayında Kaavan'ın Kamboçya'daki bir doğa parkına gönderilmesine karar verdi.


patiliyo.com


Pakistanlı Devlet Bakanı Malik Emin Aslam, yetkililerin 'fili özgürlüğüne kavuşturmak ve mutlu bir yaşam sürmesini sağlamak için samimi bir niyetle çalışacağını' dile getirdi. Kararın ardından İslamabad'daki hayvanat bahçesi de yalnız fili Kaavan'ı Kamboçya'ya göndermek için hazırlıklara başladı. Kendisine Kaavan adı verilen erkek fil, gelecekteki yaşamına Kamboçya'daki doğa parkında bulunan diğer 80 fille birlikte devam edecek. Ayrıca mahkeme Kaavan için verdiği kararın dışında hayvanat bahçesinin şartlarının iyileştirilmesi gerektiği hakkında da bir karar aldı. Bu süre içerisinde, burada tutulan hayvanların başka yerlere nakledileceği belirtildi. Kaavan kendi gibi hayvanat bahçelerinde esir tutulan hayvan dostlarına umut oldu.Kaavan için alınmış olan bu karar hayvanat bahçelerinde kalan birçok hayvan dostumuz için ışık oldu. Hayvan dostlarımızın sesini çıkaramadığı her durumda onlara ses olabilmenin önemi bu durumda çok daha net göründü.


patiliyo.com


Onların ait oldukları yaşam alanlarında hayatlarını idam ettirmeleri ve özlerine göre yaşamaları hakkında elimizden gelen her şeyin belki de çok daha fazlasını yapmamız gerektiğini bir kez daha anlamış olduk.  Hayvan dostlarımızın maruz kaldığı şiddete, işkenceye göz yummak, yapılan eziyetleri görmezden gelmek yerine onlara hak ettikleri ve ait oldukları hayat ile ilgili yardımcı olmak ne kadar önemli, bir kez daha dünyaca şahit olduk.Her canlının ait olduğu yerde mutlu olduğunu hatırlatarak Kaavan’ın da yeni yaşamında çok çok mutlu olmasını diliyoruz.

Pinterest'de Paylaş