Kedi Maması Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler:

Kedi Maması Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler:

Kedi Maması Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Devam eden pandemi ve buna bağlı olarak sosyal alışkanlıklarımızda ki değişimlerin bizlere en büyük katkısı evcil hayvanımızla daha fazla vakit geçirmek olduğu kanaatindeyim. Daha önce evde kedi ya da köpeklerle yaşamayan, hatta yaşamaya tahammülü olmayan bireyler bu sevgi ile tanışmaya başladılar. Evlere kapandığımız bu süre içerisinde en fazla artarak değişim gösteren alışkanlıklarımızdan birinin de online alışveriş yapmanın yanında, bir evcil hayvana sahibi olmak olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Bir kedi ile yaşamaya başlayan yeni kedi sahipleri kedileri hakkında ne kadar bilgi sahibi? Onların dilinden ne kadar anlıyorlar? Beslenmeleri konusunda neler yapıyorlar? Onların rahatsızlıklarını anlayabiliyorlar mı?

patiliyo.com

 Tecrübeli aileler minik dostlarıyla keyifli vakit geçirirken, acemi sahipler, sürekli araştırma ve öğrenme isteğindedirler. Bu makalemizde biz de size mamalar hakkında bilgi verecek ve kedinize en uygun mamayı nasıl seçeceğiniz konusunda destek olmaya çalışacağız.

Son yıllarda beslenme uzmanları kedilerin daha sağlıklı bir ömür sürebilmeleri için karma beslenmeyi önermekteler. Ana yemeğin kuru mama olduğu ve dönem dönem konserve yaş mamalarla desteklenen bu tip besleme şeklinde en önemli nokta olan doğru mama seçimi nasıl olmalıdır?

Birkaç kriter oldukça önemlidir! Hemen hemen bu kriterlere göre hazırlanan kedi mamaları bir çok kedi maması markasında çeşitlenerek satışa sunulmaktadır. Pek çok yayında kedi maması seçiminde yaş, ırk, kilo gibi etmenlere göre mama seçimi yapılsa da en önemli konu kedi mamasının protein kaynağıdır.

Kediler carnivordur yani etçil canlılardır. Bu sebeple protein kaynağı et olan mamalar tercih edilmelidir. Günümüzde üretilen birçok kedi mamasında ana protein kaynağı olarak bitkisel malzemeler seçilmektedir. Biz bu bilgiyi ambalaj üzerinde bulunan “içindekiler” bölümüne bakarak öğrenebiliriz. Son günlerde tahılsız ve düşük tahıllı mamaların tercih edilmesinin ana sebebi de budur.

Kedi maması içerisinde kullanılan etin menşei de oldukça önemlidir. Mama sektöründe bu ibare aslında çok önemlidir. Eğer mama tavuk etli kedi maması ise; ET denildiğinde tavuğun beyaz eti, but eti gibi direkt insan gıdası olarak tüketilen kısmını tarif etmekte iken, ET YAN ÜRÜNLERİ  tavuğun gaga, ibik, ayak, tüy gibi gıda olarak tüketiminde besinsel değeri ve sindirilebilirliği düşük malzemeleri ifade etmektedir.

Siz de lütfen mama seçiminde ambalaj üzerindeki bilgileri mutlaka kontrol edin!

patiliyo.com

Mamalar genel olarak yaş ayrımına göre yavru, yetişkin ve yaşlı kedi mamaları olarak ayırt edilirler. Hemen hemen her mama lezzet bakımından tavuk, kuzu, hindi, balık, tavşan içeriği olarak üretilmiştir. Buradaki lezzet çeşitliliği kedinizin sevdiği ana tatlar olup kedilerinizin deneyerek tecrübe etmesine göre tercih edilmelidir. Yetişkin kedilere doğum ve emzirme döneminde ise yüksek protein ve yüksek mineralli formülünden dolayı yavru kedi maması verilmesinde sakınca yoktur.

Kısırlaştırılma durumlarına uygun olarak da, kısırlaştırılmış kedi maması ile beslenmelidir. Genelde ev içerisinde beslenen kedilerin tamamı kısırlaştırılmaktadırlar. Operasyon sonrasında metabolizmalarındaki yavaşlama, hormonal dengesizlikler, hareketlerdeki yavaşlama bir takım beslenme değişikliklerine neden olmaktadır. Operasyon sonrasında alışageldiğiniz kedi maması değiştirilmeli ve kısırlaştırılmış kedi mamaları tercih edilmelidir.

Kedilerin kilolu olmaları onlar için büyük bir sağlık sorunudur. Bazı kediler özellikle 1 yaşından sonra kilo almaya meyilli olurlar. İşte bu kediler için kiloyu korumak ya da kilo vermelerini sağlamak için light kedi mamaları kullanılmalıdır. Light kedi mamalarında diğer mamalardan farklı olarak iki farklı beslenme miktarı yazmaktadır. Bunun sebebi ise ilk miktarın kiloyu korumak, ikincisinin ise kilo vermesini sağlamak için önerilen miktarlar olmasıdır.

Kedinizin sağlık problemlerine yardımcı olmak için diyet kedi mamaları üretilmiştir. Özellikle diyabet, kronik sindirim sistemi hastalıkları, böbrek ve sistit problemlerine karşı diyet mamalar üretilmiştir. Bazı hipo alerjenik mamalar besin alerjileri ile şekillenen sindirim problemleri içindir. Örneğin alerjik bir bünyeye sahip kedi için hipo alerjenik kedi maması ile beslemede tüy dökümü, kaşıntı ve kızarıklıklar tamamen ortadan kalkmaktadır.

patiliyo.com

Hairball mama, hemen hemen her marka kedi mamasının çeşitleri içerisinde yer almaktadır. Kediler kendilerini yalayarak temizlerler. Bu temizleme esnasında hatırı sayılır derecede  kıl yutarlar. Bu kıllar mide ve bağırsak hareketleri ile topakçık halini alır ve bağırsakda ilerlerken tıkanmalara neden olur. Sizin de kediniz uzun tüylü bir ırksa, kıl yumağı oluşumunu kontrol altında tutmak için mutlaka hairball kedi maması kullanmalısınız.

Pet Burada Online PetShop Katkıları ile Veteriner Hekim Bülent Dölen tarafından hazırlanmıştır.
Pinterest'de Paylaş


2 Yorum


 • Patiliyo
  Onur peynirci

  Faydalı bilgi teşekürler www.sizinmekan.org

  22.7.2022 20:35:26 Reply
 • Patiliyo
  oktay kalsan

  çok güzel beğendim lezler.net

  4.1.2022 13:56:04 Reply