Kedilerde Mantar Hastalığı

Kedilerde Mantar Hastalığı

KEDİLERDE MANTAR HASTALIĞI

 Mantar hastalığı kedi dostlarımızda sıkça görülen hastalıklardan biridir. Çok bulaşıcı bir hastalık olmasına rağmen hayati tehlike yaratacak bir hastalık değildir. Doğru adımları attığınız müddetçe kedinizde oluşacak olan bu hastalığı önleyebilir, tedavi edebilirsiniz. Kedilerde mantar hastalığı nedir? Nasıl anlaşılır ? Nasıl tedavi edilir ? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım 😊

patiliyo.com

Nasıl anlaşılır?

Mantar hastalığı lezyonları deride tüysüz, pullu, kırmızı halkalar oluşturur ve kediyi kaşındırır. Bu yuvarlak lezyonlar genellikle ön bacaklarda, kulaklarda veya kedinin kafasının diğer kısımlarında görülür. Enfeksiyon şiddetliyse herhangi bir yerde görülebilir. Kedinizi severken mantar hastalığını fark edebilirsiniz. Önce tüy dökülmüş küçük bir bölge görürsünüz. İyice baktığınızda bu tüysüz bölgede kırmızı bir halka bulursunuz.

patiliyo.com

Nedenleri nelerdir ?

Kediler mantar hastalığı sporlarını taşıyabilir. Hastalığın belirtilerini gösterebilir veya hiç belirti göstermeyebilir. Sporlar, doğrudan veya dolaylı olarak diğer kedilere kolayca bulaşabilir. Kediniz, mantar hastalığı olan başka bir hayvana doğrudan temas ettiğinde enfeksiyonu kapabilir. Mantar hastalığı taşıyan bir hayvanın temas ettiği yatak, mama-su kabı, oyuncak gibi şeylere dokunarak mantar hastalığını dolaylı olarak kapabilir.

patiliyo.com

Nasıl tedavi edilir?

Veteriner, kedinize mantar hastalığı teşhisi koyduysa, enfeksiyonu tedavi etmek için mantar önleyici bir ilaç verir. İtrakonazol, mantar hastalığı olan evcil hayvanlar için sık kullanılan bir ilaçtır. Bazen mantar hastalığını oral tedavilerle birlikte tedavi etmek için topikal merhemler de kullanılır. Oral ve topikal tedavi kullanılarak, hem ciltteki sporlar öldürülür hem de kedideki enfeksiyon sistematik olarak bastırılır. Mantar hastalıklı bir kediniz varsa, kalan sporları öldürmek için ev ortamınızı da işlemden geçirmeniz gerekir. Mantar hastalığı sporlarını öldürmek için sıkı bir genel temizlikten sonra yüzeylerde uygun oranda seyreltilmiş çamaşır suyu kullanılır. Alanın dezenfekte edildiğinden emin olmak için çözeltinin yüzeyle on dakika boyunca temas halinde olmasına dikkat edilir.

patiliyo.com

 

 
Pinterest'de Paylaş