Köpeklerin Depresyona Girmesine Yol Açan 10 Sebep

Köpeklerin Depresyona Girmesine Yol Açan 10 Sebep

Bazen en yakın dostumuz bazen de ailemizden bir birey gibi gördüğümüz köpeklerimizin, fiziksel sağlığı kadar ruhsal sağlığının da bozulmaması hepimiz için önemlidir. Bu aslında genellikle göz ardı edilen bir durum olsa da köpeğimizin yaşadığı bazı ruhsal sebepler ve bizim olumsuz tutumumuz, onların depresyona girmesine sebep olabilmektedir. Köpeklerimizin depresyona girmesine yol açan sebepleri bilmemiz ise onları bu durumdan korumanın en sağlıklı yolu olacaktır.İşte köpeklerimizin ruh sağlığını bozabilecek ve depresyona girmesine yol açabilecek belli başlı sebepler:Sevgi her canlı için ihtiyaç duyulan ve mutluluk veren bir olgudur.
Eğer köpeğimiz sevildiğini hissetmiyor ve biz ona yeteri kadar sevgi gösteremiyorsak, bu onun depresyona girmesine yol açacak en etkili durumdur. Sosyal ve hareketli olmaktan keyif alan dostlarımız bizimle oyun oynamayı ve vakit geçirmeyi de çok severler. Ancak onlara yeterince vakit ayırmıyorsak ve köpeğimiz ilgi eksikliği yaşıyorsa, depresyona girme riski olabilir.Kıskançlık en güçlü ve zarar verebilecek duyguların başında gelmektedir.Eğer yeni bir köpek sahiplenmiş ya da bir bebeğimiz olmuşsa, bu köpeğimizin depresyona girmesine yol açabilir.
Terk edilme duygusu köpeklerin depresyona girme sebeplerinin başında gelmektedir.Bu köpeğimizi birine emanet edip yaptığımız bir haftalık bir tatil bile olsa, köpeğimizi depresyona sokabilir.
Köpeğimizin cinsi ne olursa olsun mutlaka egzersiz yapmaya ihtiyaç duymaktadır.Cinsine göre ihtiyaç derecesi farklılıklar gösterebilir ancak en basiti mutlaka düzenli yürüyüşler yapmalıdırlar. Eğer köpeğimiz egzersiz yapamıyorsa bu onun depresyona girmesine sebep olabilir.
Köpekler sandığımızdan çok daha duygusal canlılardır.
Bir arkadaşının ya da aile üyelerinden birinin ölümü, onları derinden üzmektedir ve bu durumda depresyon kaçınılmaz olabilir.Bazen olumsuz davranışları yüzünden köpeğimizi cezalandırma yoluna gidebiliriz.
Ancak ceza sistemi hem çok tercih edilmemesi gereken hem de köpeğimizi depresyona sokabilecek bir yaklaşımdır. Bunun yerine ödül sistemini denememiz daha yararlı ve sağlıklı olacaktır. Köpeğimizin stres ve korku yaşayabileceği
olaylara maruz kalması onun depresyona girmesine ve davranış bozuklukları göstermesine sebep olabilir.Eğer köpeğimiz fiziksel bir rahatsızlık yaşıyor ya da yaşamışsa, bu durumda onun depresyona girmesine sebep olabilir.
Onların en önem verdikleri kişi biziz ve bizim ruhsal durumumuz olanları direkt etkilemektedir.
Eğer ruhsal açıdan kötü bir dönem geçiriyorsak, köpeğimiz de depresyona girebilir.Pinterest'de Paylaş