Öğrenelim: 57 Kedi Irkı ve Özellikleri


Kediler bizlerin en iyi dostlarındandır. Kimisi minik kimisi kocaman; kiminin pofuduk tüyleri kiminin tüysüz vücudu derken kedi ırkları çok çeşitlidir. Kişilikleri de öyle…

Bu içeriğimizde size kabul edilmiş tüm kedi türlerini, onların tarihçelerini, kişilik ve fiziksel özelliklerini bir araya getirdik. Yine de unutmayın, fiziksel özellikleri ve tarihçeleri kesin olsa da kedilerin kişilikleri aynı insanlarda olduğu gibi değişkenlik gösterir. Listede yer alan kişilik özellikleri ortalama bilgilerdir. Gelin bu 57 kedi ırkının bulunduğu kapsamlı galeriye birlikte bakalım:

Amerikan Bobtail

Tarihi: Bobtail kedilerin doğal bir genetik mutasyon sonucuyla kısa kuyrukları vardır. Pek çok ülkede bulunmaktadır.

Kişilik: Kendine güvenen ve arkadaş canlısı kişiliği vardır. Zeki ve atletiktir. Ailelerine bağlıdırlar, diğer kedi ve insanlarla iyi geçinirler.

Fiziksel özellikler: Kafa yapısı geniş olur ve çeneleri güçlüdür. Burnunda biraz eğim vardır, gözleri ise yuvarlak ve iridir. Bacakları kısadır bu nedenleri de bedenleri yere yakın olur.

Amerikan Curl

Tarihi: American Curl cinsi ilk kez Shulamit ırkı kedilerinin dört yavrusundan ikisinin kıvrık kulaklı ve düz uzun tüylü doğması sonucu 1981 yılında California’da ortaya çıkmıştır. Sonrasında genetik çalışmalarla safkan haline getirilmiştir.

Kişilik: Sevecen kişiliğiyle bilinir. İnsanları çok sever ve çocuklarla iyi anlaşır. Aktif ve meraklıdır. Sahibini takip etmeyi ve yaptıklarıyla ilgilenmeyi sever. Pek konuşkan değildir, evin patronu gibi de davranmaz.

Fiziksel özellikler: Kulakları birbirine yakın olduğu için aslında normal boyutta olan kafası uzun görünür. Kulaklarının duyarlılığı diğer kedi cinslerine göre fazladır. Kulakları uzun olur. Yavrularının doğum sonrası birkaç gün içerisinde normal olan kulakları arkaya doğru kıvrılarak cinsin özelliğini almaya başlar.

Amerikan Keuda

Tarihi: Keuda adı Amerika’nın birkaç eyaletinde uygulanmakta olan “Kitten Evaluation Under Direct Assessment” (KEUDA) programından gelir. Cins kedi statüsüne yeni kabul edilen Keuda’ların minyatürleri de üretilmektedir.

Kişilik: Hareketli ve atik olur. Suyu sever. İyi huyludur ve zekidir.

Fiziksel özellikler: Keuda cinsinin yüz hatlar yumuşaktır. Kulaklarının uçları yuvarlar olur.

Amerikan Wirehair

Tarihi: New York’da iki çiftlik kedisinin çiftleşmesi sonucu beklenmedik ve tamamlanmamış bir gen yüzünden mutasyona uğraşmış bir kedi türüdür. Genelde farklı kedi türleri pek çok ülkede karşımıza çıksa da bu tür sadece Amerika’da vardır. Tüyleri insanlarının ilgisini çekmiştir.

Kişilik: Ortamına uyum sağlar. İyi huyludur ve oyuncudur. Bazı zamanlarda şaklabanlık yapmayı da sever. Çevresine çok meraklıdır.

Fiziksel özellikler: Dikdörtgen kafa yapısı vardır. Çenesi gelişmiştir ve öne doğru çıkıntılıdır. Küçük ve oval patileri vardır. Tüyleri yumuşak, kıvırcık olur.

Ankara Kedisi

Tarihi: Ankara kedileri uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilir. Saf Türk kedisidir ve anavatanı Ankara’dır. Haçlı seferleri sırasında Fransız bilim insanları birkaç Ankara kedisini Avrupa’ya götürmüştür. Bu şekilde popüler olmuştur ve Avrupa’da büyük ilgi görmüştür. Bazıları da Vikingler tarafından Avrupa’ya götürüldüğünü söyler. Yabancılar ona Turkish Angora der.

Kişilik: Aklına koyduğunu yapan inatçı bir kedi türüdür. Oyuncu ve narin görünen Ankara kedisi, sahibini atletik hareketleriyle şaşırtabilir. Sahibinin dikkatini çekmek için her şeyi yapabilir. Son derece sadıktır.

Fiziksel özellikler: Yüz hatları keskin olur ve burunları üçgen şeklindedir. Kulakları dik, tüylü ve birbirine yakındır. Tüyleri çok yumuşak olur ve genellikle beyaz rengindedir. Göz rengi çoğunun mavidir. Tüyleri çok sık ve tek tabakadır. Kuyrukları da uzun ve kabarık tüylü olur.

Australian Mist

Tarihi: Burmese ve Abyssinian cinsi kedilerin birleşmesi ile ortaya çıkmıştır. İsmi ilk Spotred Mist konulsa da 1980 yılında Avustralya’da düzenlenen bir turnuvada birinci olunca adı Australian Mist olarak değiştirilmiştir.

Kişilik: Sevecen ve sahibine karşı son derece ilgilidir. Oyun oynamaya bayılır. Sabırlı kişiliği vardır. Kucak kedisidir.

Fiziksel özellikler: Vücudu kaslı ve orta yapılıdır. Tüyleri kısadır. Erkekleri, dişilerden daha büyük olur. Yuvarlar kafaları ve dik, küçük kulakları vardır. Büyük ve parlak gözleri yuvarlak yapıdadır. Gözleri burnuna doğru eğimlidir ve birbirine yakın hizalıdır. Bu da sevimli bir ifade verir ona. Erkeklerin yüz ifadesi daha belirgin olur.

Balinese

Tarihi: Bali Denizi’nin güneyindeki Asion şehrinden gelir. Siyam kedilerinin uzun tüylü halidir. Uzun tüylerinin doğal bir genetik mutasyon yüzünden mi yoksa İran ve Ankara Kedisi ile birleşimi sonucunda olup olmadığı bilinmemektedir.

Kişilik: Hareketlidir ve yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Hassastır ancak Siyam cinsi kadar konuşkan değildir. İlgi beklerler ve size ev içerisinde “yardım” etmeyi severler.

Fiziksel özellikler: Sağlık sorunları yaşama ihtimalleri diğer pek çok kedi türüne göre fazladır. Dik ve geniş kulakları, küçük ve sevimli burnu vardır. Patileri küçük, uzun ve ince bacakları olur. Kuyruğundaki tüyler uzundur ayrıca boynunda yele gibi tüyleri olur.

Bengal

Tarihi: İsimlerini Asyalı leoparların bilimsel adından alırlar. 1950 ile 1960’lar arasında üretilmişlerdir.

Kişilik: Çok aktif ve çok zekidir. Kendine güvenen, konuşkan kedi türüdür. Sürekli tetik halindedir. Eğitilmesi kolaydır, çok çabuk yeni numaralar öğrenebilirler. Dışa dönük bir kişiliği vardır ve şefkatlidir. Suyu sever.

Fiziksel özellikler: Yuvarlak hatlı bir kafası vardır. Elmacık kemikleri yüksektir ve burnu geniş olur. Kasları son derecede gelişmiştir ve bu en dikkat çeken yanlarıdır. Yavrularının tüyleri uzun olsa da büyüdükçe orta ve kısa tüylü hale gelir. Kalın ve yumuşak tüy yapılıdır.

Birman

Tarihi: Kökeni Burma’da bulunan eski Budist tapınaklarına dayanır. Rahipler tarafından Ölüm Tanrıçası ile konuşabildiğine inanılmış bu yüzden kutsal kabul edilmiştir. Burmalı bürokratlar tarafından İngiliz ve Fransız subaylarına hediye edilerek Avrupaya gelmiştir. Siyam, Ankara ve İran kedilerinin bir çok özelliğini barındırır. Bu nedenle hangisinden geldiği bilinmemektedir.

Kişilik: Son derece evcil ve sessiz hayvanlardır. Meraklıdırlar, etraflarını incelemeyi severler. Sosyal olduklarından evde tek kedi olmak istemezler.

Fiziksel özellikler: Orta uzunlukta olan kulakları, geniş ve güçlü kafa yapısı vardır. Dolgun yanakları olur. Gözleri yuvarlar ve uçları yukarı kalkıktır. Uzun ve boynunda yakaya benzer tüyleri vardır. Karın bölgesindeki tüyleri dalgalıdır.

Bombay/Siyah kediler

Tarihi: Nikki Horner isimli bir kadın tarafından üretilmiştir. Üretimi uzun bir süre almıştır. Amerikan Shorthair’in sakinliği ve Burmese’in sosyal, kucak delisi karakteri ile birleştirilmiştir.

Kişilik: Hayat dolu ve sevgi delisi Bombay kedileri pek çok çevreye ve hayat tarzına uyum sağlayabilir. Son derece sakin ve iyi huyludur. Diğer hayvanlarla iyi anlaşsa da evin patronu olmak ister.

Fiziksel özellikler: Tüyleri siyahtır. Gözleri genel de altın sarısı rengindedir. Burunları da siyah olur.

British Shorthair

Tarihi: Kökü Roma kedisine uzanır. İlk ortaya çıktığında kemirgenleri kontrol etmede kullanılsa da zamanla insanlar güzelliklerini görüp evcil hayvan olarak bakmaya başlamıştır.

Kişilik: Sevgi delisidir ancak size sürekli bağımlı bir kişilikleri yoktur. Kucağınıza gelmektense yanınızda uyumayı tercih ederler. Oyuncudurlar. Temizliğe de çok düşkündür.

Fiziksel özellikler: Yuvarlak kemik yapılı güçlü kafaları vardır. Burun ve çenesi iyi gelişmiştir. Kısa, tek kat ve dayanıkları tüy yapısı olur.

Burmese

Tarihi: Kökenleri Güney Doğu Asya’nın Malay Yarımadası’ndan gelen kedilere dayanır ve burada bu çok baş rahiplerin kişisel evcil hayvanları olarak bakılmaya başlanmıştır. “Rajah” kedileri olarak bilinmektedirler ve eski Burma kralları tarafından sevilerek ve onurlandırılmıştır.

Kişilik: Enerjik ve insanlara çok bağlıdır. Kurnaz ve oyuncudur. Sevgiye bayılırlar. Kişisel alan tanımazlar; ne yaparsanız yapmak, neredeyseniz orada olmak isterler.

Fiziksel özellikler: En dikkat çekici fiziksel özelliklerinden biri elmacık kemiklerinin çok belirgin olması ve köşelere doğru kütleşmesidir. Yuvarlak çenesi sağlam ve gelişkindir. Öne eğilimli kulakları ve birbirinden uzak gözleri vardır. Hafif çekik gözlerinin alt çizgisi yuvarlak olur. Orta büyüklüktedir. İnce, sık ve parlak tüyleri çok beğenilir.

Burmilla

Tarihi: Asya kökenlidir. Dişi Burmese ve erkek İran Chincilla’sının çiftleştirilmesi sonucu 1981’de doğmuştur.

Kişilik: Konuşkan ve enerjiktir. Son derece uysal ve hassas olur. İnsanlara ilgili ve iyi bir arkadaştır. Diğer kedilerle ve evdeki çocuklarla iyi anlaşır. Oyuncu olur ve zekidir.

Fiziksel özellikler: Tüyleri kısadır. Dişisinin vücudu erkeğe göre daha küçük yapıdadır. Kafası yuvarlaktır ve burnuna doğru uzar bu da yüzüne üçgen bir görünüm verir. Geniş ve kısa bir yüzü vardır. Dik kulakları ve yana doğru eğimli gözleri olur.

Chartreux

Tarihi: Efsaneye göre, Carthuscu keşişler Chartreux’u güneydoğu Fransa’daki Grande Chartreuse Manastırı’nda yetiştirmişti. Irk, keşişlerin dünyaca ünlü sarı ve yeşil Chartreuse likörlerinin adını aldı ve rahiplerin meditasyonunu bozmamak için yumuşak sesli olanlardan seçilerek çiftleştirildi.

Kişilik: Son derece sessiz ve sakindir. Chartreux ırkının en dikkat çeken özellikleri yumuşak ses tonları ve yumuşak patileridir. Oldukça oyuncudur.

Fiziksel özellikler: Geniş ve yumuşak yüz hatları bulunur. Kafaları büyük ancak yuvarlaktır, boyunlarıyla da birleşiktir. Çeneleri güçlü ve dolgun olur. Ağızları dar yapılıdır ve küçüktür. Yüzüne oranla büyük kulakları vardır. Göz kenarlarında siyah mat çizgiler bulunur, yuvarlak gözlü ve anlamlı bakışlıdır.

Chinchilla

Tarihi: İsmi, Güney Amerika kökenli kemirgenden gelir bunun da nedeni kürkünün ona olan benzerliğidir. Bazıları tarafından çok renkli İran kedisi olarak değerlendirilse de yüz şekli İran kedilerinden çok farklıdır. İngiliz kökenli Sterling kedisi ile de karıştırılır çünkü Sterling cinsinin atasıdır bu nedenle birbirlerine benzerler.

Kişilik: Sakin ve uysaldır. Sevgisini göstermeyi sever. Narin görünse de oldukça sağlıkdır. Ev ortamına rahatça alışır hatta tercih eder.

Fiziksel özellikler: Gözleri mavi-yeşil, zümrüt yeşili ya da koyu siyah sürmeli olur. Kırmızı renkli burnunun ortasında siyah çizgi vardır. Pati altı siyah olur. Yüz hatları değişkendir çünkü üreticiler yüz hatlarının nasıl görünmesi konusunda farklı düşünmektedir. Yumuşak, melodik ses tonları vardır.

Chinese Li Hua

Tarihi: Varlığı çok eski zamanlara dayansa da ırk olarak kabulü 2010 yılını bulmuştur. Söylenene göre bilinen en eski evcil kedilerdendir.

Kişilik: Akıllı ve sadıktır. İnsanlara karşı oldukça naziktir. Avlanmada çok iyidir.

Fiziksel özellikler: Yuvarlak hatlara sahip ve gözleri birbirine olur. Dik kulakları vardır. Çenesi yüzüne oranla biraz daha uzundur.

Colorpoint Shorthair

Tarihi: Siyam kedilerinin farklı renkte olanlarına denir. Amerikan Shorthair ile Siyam kedisinin çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kişilik: Konuşkandır ve istediğini size belli etmek konusunda çok iyidir. Sahibinin tüm hareketlerini inceler ve oyun oynamayı sever. Zekidir.

Fiziksel özellikler: Siyam ırklarına benzer, orantılı kafa yapısı uzundur. Öne doğru çıkık ağız yapısı vardır ve burnu büyük olur.

Cornish Rex

Tarihi: 1950 yılında İngiltere’de düzenlenen bir karnaval sayesinde tanınmıştır. Tüyleri ülkelere göre değişiklik gösterir. Örneğin Almanya’da yaşayanlarının tüy yapısı sert ve daha sıkı olur.

Kişilik: Komik kişilikleri ile ev halkını eğlendirmeyi severler. Aktiftir ve yalnız kalmayı sevmezler. Terapi kedisi olarak kullanılırlar çünkü son derece sevecendirler.

Fiziksel özellikler: Kıvırcık tüylüdür. Devon Rex ırkına fiziksel özellikleri çok benzer. Tüy yapısı seyrektir.

Devon Rex

Tarihi: İlk ortaya çıktığında, 1980, araştırmacılar Devon Rex’in Cornish Rex ile aynı mutasyonları geçirdiğini düşünmüştü. Ancak tüylerinin kıvırcıklığının farklı genetik mutasyonlar sonucu ortaya çıktığı anlaşılınca farklı tür olarak değerlendirildi.

Kişilik: Mırlamayı ve mutlu olduklarını kuyruklarını titretmeye bayılırlar. Hareketli ve sevecendirler. Aşırı sosyal olduklarından evdeki diğer hayvanlarla anlaşma olasılıkları çok yüksektir.

Fiziksel özellikler: Yüzüne oranla büyük kulakları vardır. Geniş, oval gözleri ve üçgen kulakları ona değişik bir görünüş verir. Dolgun çene yapısı vardır. Bütün Rex türleri gibi tüyleri kıvırcıktır ancak bu tüyler yüz bölgesinde daha sert ve sık olur. Ayrıca kulaklarında da kıvırcık tüyler bulunur. Dışa dönük olan kulakları enfeksiyon riskini arttırdığından düzenli kontrol edilmelidir.

Egyptian Mau

Tarihi: Mısır kökenli olduğu sanılmış ancak DNA araştırmaları sonucunda kökeninin Kuzey Amerika ve Avrupa olduğu ortaya çıkmıştır. Korat ve Maine Coon cinsi kedilerle akrabadır.

Kişilik: En sosyal kedi ırkıdır. Atletik ve oyuncu olur ve son derece neşelidir. Saatte 30 km hız ile evcil kediler arasında en hızlı türdür.

Fiziksel özellikler: Gelişmiş kas yapısı vardır. Benekli vücutları olur. Geniş ve dik olan kulakları pembe renktedir. İçe doğru kemikli yanakları vardır.. Ağızları ve ayaklarının küçüklüğü ona sevimli bir görünüm kazandırır.

European Burmese

Tarihi: Burmese ve Siyam kedileri çiftleştirilmiş, onların yavrusu da Amerika’daki yerli kısa tüylü bir kedi ile çiftleştirilmiştir ve 1930 yılında ortaya European Burmese cinsi çıkmıştır.

Kişilik: Tatlı ve sevecen kişiliği vardır. Ailesine sağdıktır. Akıllı bir kedidir ve evdeki diğer hayvanlarla da iyi geçinir.

Fiziksel özellikler: European (Avrupalı) Burmese, Burmese türüne çok benzer ancak vücudu daha incedir ve gözleri hafif kıvrık ve burna yassıdır.

Exotic Shorthair

Tarihi: Melez bir ırktır. İran kedisi ve Amerikan Shorthair çiftleştirilmesi sonucu doğmuştur. İlk başta kürkünden dolayı Sterling adını almıştır ancak daha sonra Exotic Shorthair olarak değiştirilmiştir çünkü Amerikan Shorthair ırkında gümüş renk kürk bulunmamaktadır.

Kişilik: Amerikan Shorthair gibi sevimli, sakin ve sessizdir. Ama bir o kadar da oyuncu ve zekidir.

Fiziksel özellikler: Kafa yapısı güçlüdür. Çıkık elmacık kemikleri olur. Küçük ağzı, iri ve yuvarlak gözleri ve kalkık burnu vardır. Tüyleri kısadır.

Habeş (Abyssinian) Kedisi

Tarihi: Kesin bir bilgi olmasa da İngilizler tarafından üretildiği söylenmektedir. Kökü 1800’lere dayanır. Etiyopya’dan geldiği söylenen bu tür, bilinen en eski kedi türlerindendir.

Kişilik: Çok zeki ve gösterişlidir. Çok yükseğe tırmanabilir ve yükseğe zıplayabilir. Yetenekli ve kuvvetli algılara sahiptir. Kendi istediğinde sevdirir.

Fiziksel özellikler: Üçgen yapılı kafa yapısına, yumuşak hatlı yüze sahiptir. Burnu çukurludur. Sivri kulakları olur. Büyük gözlerinin altına kalem çekilmiş gibi duran çizgileri en karakteristik özelliklerindendir. Kaslı vücut yapısına sahiptir.

Havana Brown

Tarihi: 1954’te ortaya çıkan bu tür ismini renklerinin Havana purolarına benzemesiyle almıştır. 1954’te ortaya çıkmıştır. Siyam ve Mavi Rus ırklarının karışımı olarak tanınır.

Kişilik: Kişilik açısından köpeklere çok benzetilir. Sizi her yere takip etmeye bayılır. Çok zekilerdir ve numara öğrenmede başarılıdır. Diğer kedi türlerinde koku ile inceleme yapma eğilimi varken Havana Brown çevresini araştırmada patilerini kullanır.

Fiziksel özellikler: Yüz tipleri en belirgin özellikledir. Geniş değil uzun olmasıyla diğer kedi türlerinden değişkenlik gösterir.

Himalayan

Tarihi: Himalaya tavşanlarına olan renk benzerliği nedeniyle bu ırka Himalayan ismi verilmiştir. Siyam ve İran kedilerinin çiftleştirilmesi sonucu doğmuş melez bir ırktır.

Kişilik: Sadıktır ve çocuklarla iyi anlaşır. Sakin ve uyumlu kişiliğinin yanı sıra oyuncudur. Yaşlıyken bile oyunculuk özellikleri fazladır.

Fiziksel özellikler: Yuvarlak kafa yapısı vardır ve kafatasının genişliği güçlü kafa yapısının sebebidir. Dolgun yanaklı ve yayvan ağızlıdır. Kısa burunlarının bitiş noktası keskindir. Surat tüylerinin rengi diğer tüylerinin renginden çoğunlukla farklılık gösterir. Patilerinin altında tüyleri vardır. Kuyrukları kısa olur. İri gözleri birbirine uzaktır. Boynunda yaka benzeri tüyleri olur.

Honey Bear

Tarihi: Anne Baker tarafından yapılan bilimsel araştırmalar sırasında kokarcadan dişi İran kedisine genetik bilgiler aktarılmasıyla laboratuvarda üretilmiştir.

Kişilik: Neşeli olur. Hayvanlarla ve çocuklarla iyi anlaşır. Sakin, meraklı bir kişiliği vardır. Kendini sevdirir. Sadıktır ancak birini tanımadan ona yaklaşmayı tercih etmez.

Fiziksel özellikler: Uzun ve geniş bedenleriyle iri ırk kedi grubuna girer. Kafaları büyük ve geniş aynı zamanda yuvarlak olur. Genel olarak İran kedisine benzese de burnunu kokarcadan almıştır.

İran kedisi

Tarihi: İran, diğer adıyla Persian kedilerinin kökeni tam olarak bilinmese de Ankara kedisiyle İran’daki uzun tüylü kedilerin çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülür. 1600’lerde Avrupa’ya götürülmüştür.

Kişilik: Ailesine düşkündür. Oldukça zekidir. Ev ortamını sever.

Fiziksel özellikler: Tüy yumağına benzetilir. Çok tercih edilen bir cinstir. Tüylerinin altında da son derece kaslı ve yapılı bir vücut bulunur. Burnu basık, kısa ve kalkıktır. Gözleri iri ve yuvarlaktır. Bu nedenle üzgün ve bir şeye sinir olmuş izlenimi verebilir. Kulaklarının uçları öne doğru eğik olur ve ufaktır. İri patilerinin altında tüyler bulunur.

Japon Bobtail

Tarihi: 1968’da bir tür yetiştiricisi tarafından keşfedilmiştir. En eski kedi türlerindendir ve keşfedilme tarihinden çok önce Asya kıtasında var olmuştur. Şans getirdiğine inanılır.

Kişilik: Aktif ve sevgi delisi bu kedi konuşmayı sever. Sesi son derece yumuşaktır. Oyuncu ve akıllıdır.

Fiziksel özellikler: Kafa yapısı üçgendir. Gözleri geniş ve yuvarlaktır. Dik ve geniş kulakları vardır. Çeneleri gelişkin ve öne doğru çıkıntılıdır. İnce ve uzun boylu olur. Kas yapısı gelişmiştir. Kuyrukları tüm Bobtail ırkları gibi kısa ve içe doğru kıvrılmıştır.

Javanese

Tarihi: Colorpoint’in rekleri ve Siyam’ın vücut özelliklerini taşır. Siyam, Colorpoint ve Balinese kedilerinin karışımından üretilmiştir.

Kişilik: Oldukça zeki, kıvrak ve atletiktiktir. Oyun oynamaya bayılır. Sadık ve sahiplerine düşkün olur.

Fiziksel özellikler: Kas yapıları iyi gelişmiştir ancak buna rağmen narin görünümleri vardır. İnce kuyruklarında yoğun tüy bulunur. rağmen narin gözükürler. İnce ve uzun olarak kuyrukları tüylüdür. Patileri yuvarlaktır. Bacak boyu da uzundur.

Kashmir

Tarihi: Tesadüfen ortaya çıkmıştır. İran ve Himalayan ırklarına fiziksel benzerlik taşısa da rengi onlardan farklıdır.

Kişilik: Ailesine düşkündür. Arkadaş canlısı ve zeki olur.

Fiziksel özellikler: Geniş ve yuvarlak yüz hatları vardır. Gözleri yuvarlak olur. Kulakları ise hafif öne doğru eğilimli ve küçüktür.

Korat

Tarihi: Tayland’ın Korat şehrinde keşfedilmiştir ve ismini de buradan almıştır. Şans sembolü olarak Taylandlıların yüzyıllar boyunca değer verdiği bir tür olmuştur.

Kişilik: Son derece sevecen ve sakin bir hayvandır. Ani hareketleri ve yüksek sesi sevmez. Yavaş hareket eder ancak atik ve dikkatlidir. Çocuklarla iyi anlaşır.

Fiziksel özellikler: Çift katlı tüy yapısı son derece yumuşak olur. Yuvarlak patileri vardır. Dolgun ve orta uzunlukta kuyrukları bulunur.

LaPerm

Tarihi: Gri renkli tekir bir annenin Kuzey Amerika’da bir çiftlikte doğan bir yavrusunun tamamen tüysüz doğdu. Diğer yavrularına ve anneye benzemeyen bu yavrunun doğumundan altı hafta sonra çıkan tüyleri kıvırcık oldu. Sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda kişilik olarak da kardeşlerinden farklı olan bu kedi 5 yıl sonra araştırmacılar tarafından incelemeye alındı ve bu şekilde farklı bir ırk olduğu keşfedildi. LaPerm ırkı da bu sayede ortaya çıktı. Bu ırka kıvırcık anlamına gelen LaPerm ismi verildi.

Kişilik: İnsan odaklı kişiliği vardır. Sakin ve arkadaş canlısıdır. Bazı zamanlar da çok enerjiktir. İlgi ister, insan dostlarıyla vakit geçirmek favori aktivitesidir.

Fiziksel özellikler: Yumuşak tüy yapısına sahiptir. Erkeklerin tüyleri genelde dişilere göre daha kıvırcık olur. Yavruları tüysüz doğar, 4 ay sonunda çıkan tüyleri ise kıvırcık olur. Tüylü doğan yavruların bile tüylerinin kıvırcıklığı belirgin olur. Tüyleri dökülme yapmaz. Badem gözleri, yumuşak ses tonuyla çok sevimli görünür.

Maine Coon

Tarihi: 1985 yılında Maine eyaletinin resmi kedisi olarak kabul edilmiştir.

Kişilik: Çok naziktir hatta “nazik dev” ismi verilir. Çocuklarla ve köpeklerle çok iyi anlaşır. Yavaş olgunlaşır ancak yaşlandığında dahi yavru gibi davranabilir.

Fiziksel özellikler: Çok tüylü kuyruğu, kabarık tüyleri ve püsküllü kulaklarıyla zor hava şartlarında hayatta kalabilen bir kedi türüdür. Boyunlarında yeleleri vardır.

Manx

Tarihi: Bu ırkın atalarından mitoloji kitaplarında bahsedilir. Söylenene göre kuyruksuz olmalarının sebebi İspanyol savaşçılarının, kuyruklarını keserek av şapkalarına süs yapmasıdır ve bu nedenle evrimleşerek kuyruksuz olmuşlardır. İlk olarak İrlanda Denizi’ndeki Man adalarında görülmüştür.

Kişilik: Çok hızlı ve çeviktir. Oyuncaklarını saklamaya/gömmeye bayılır ve suyu sever. Tatlı ve sevgi doludur.

Fiziksel özellikler: Kafaları yuvarlar, çeneleri sağlam ve ağızları küçüktür. Kemik yapıları iyi gelişmiştir. Güçlü arka bacakları sayesinde çok yükseğe de zıplayabilir. Büyük gözleri vardır. En bilinen özelliği ise kuyruksuz olmasıdır. Tüyleri yumuşaktır.

Mavi Rus

Tarihi: Çarlık Rusya’nın kraliyet kedilerinin soyundan geldiği düşünülür. Rusya’nın Akdeniz’e liman şehri olan Arkhangelsk’den gelmiştir.

Kişilik: Sevgisini belli etmeyi sever. Akrobatik ve beceriklidir. Akıllı olur. Sakin ve bağımsızdır.

Fiziksel özellikler: Kafa yapıları üçgen şeklindedir ve kafalarının tepesi düz olur. Birbirine uzak olan gözleri yuvarlaktır. Orta büyüklükte burunları ve aşağıya doğru genişleyen kulakları vardır.

Nebelung

Tarihi: Mavi Rus’un uzun tüylüsüdür. Almanca olan ismi “sisin varlığı” anlamına gelir.

Kişilik: Nazik ve sessizdir. Doğayı çok sever ve oyun oynamaya bayılır. Yüksek yerlere zıplamayı ve tırmanmayı sever.

Fiziksel özellikler: Yuvarlak gözleri vardır. Ağız ve burun yapısı küçük ancak belirgindir. Kulakları dışa doğru dönüktür. Çift katlı tüy yapısı vardır. Patileri kemiklidir.

Norwegian Forest

Tarihi: Bu Viking kedileri, deniz ve kara olan tahılları kemirgenlerden korumuştur.

Kişilik: Aile halkına karşı ilgilidir ancak sürekli sevilmek ve ilgi ihtiyacı duymaz. Sadece insanlarla aynı odada olmak bile onun için yeterlidir hatta evde kimse yokken bile kendini eğlendirebilir. Eve gelen diğer ziyaretçilere karşı çok arkadaş canlısı olmayabilir.

Fiziksel özellikler: Yapısı gereği soğuk hava koşullarında yaşabilir. Uzun kuyruğu, tüylü vücudu vardır. Özellikle boyun bölgesinde tüyler artar. Genelde açık göz rengine sahiptir.

Ocicat

Tarihi: Bu ırk, Absyssinian ve Siyam kedilerinin genlerinden üretilmiştir. Asıl istenen Aby-point Siyam kedi iken Ocicat ortaya çıkmıştır. Güney Amerika’nın vahşi kedisi Ocelat’a benzerliği sebebiyle Ocicat adını almıştır. Ayrıca Ocicat, vahşi kedileri taklit etmek için üretilmeye devam eden tek türdür.

Kişilik: İnsanları sever ve yalnız kalmayı sevmez. Diğer hayvanlarla iyi anlaşır. Oyuncudur ve sadıktır.

Fiziksel özellikler: Son derece kaslı ve atletik yapılıdır. Yaşam süreleri de diğer kedi türlerine göre daha fazladır.

Oriental

Tarihi: 1950’lerde seçilmiş Siyam kedilerinden üretilmiştir. Bu cins hem uzun hem de kısa tüylü olabilir. Uzun tüylü olarak sınıflandırılanların aslında orta uzunlukta tüyleri vardır ve bilimciler bunun nadir görüldüğünü belirtmiştir. Ayrıca özellikle kısa tüylü Oriental kediler görünüşleri bakımından Karadenizlilere benzetilir.

Kişilik: Duygusal, sadık ve hareketlidir. Genellikle ev içerisindeki 1 kişiyle özel bir bağ kurar. Oyun oynamayı sever.

Fiziksel özellikler: İnce ve zarif görünen bu ırkın uzun bir gövdesi vardır. Kafaları vücutlarına oranla küçüktür ve üçgen yapılıdır. Ağız yapısı çıkıktır ve özellikle kısa tüylü olanlarının dolgun burnu vardır bu da Karadenizlilere benzetilir.

Pixie Bob

Tarihi: Bu kediler ilk kez 1985 yılında Puget Sound’un sahillerinde görülmüşlerdir. Karakterleri ve görünüşleri oldukça merak uyandıran bu kedilerin en belirgin özelliği doğuştan polydactyl (fazla parmaklı) olmalarıdır. Bazılarının bir patisinde 7 parmak bile görülmektedir. DNA testlerinde vahşi kedigillerinin genini taşıdığı görülmüştür.

Kişilik: Rahat ve sevecendir. Kişilik bakımından köpeğe benzetilir. Rahatlıkla eşyaları geri getirmesi ve tasma kullandırılması öğretilebilir. Son derece zekidir.

Fiziksel özellikler: Güçlü bir kemik yapısına sahiptir. İri kediler sınıfına girer. Dişileri, erkeklere göre daha narin olur. Yüz hatları vaşağı andırır. En belirgin fiziksel özelliği fazla parmaklı doğmalarıdır.

Ragamuffin

Tarihi: Ragdoll ile aynı soydan gelmektedir. Ragdoll’tan ayrılan tek yani tüy renkleridir.

Kişilik: Sıcakkanlı ve dost canlısı bir kişiliği vardır. Son derece uysaldır. Çocuklarla ve diğer kedilerle vakit geçirmeyi sever.

Fiziksel özellikler: Kafaları büyük, boyunları kısa olur bu da boylarını kısa gösterir. Karın bölgesi yumuşak ve sarkıktır. Yumuşak ve sık tüy yapısı boynunda yele vari görünüm verir. Uzun kuyrukları tüylüdür.

Ragdoll

Tarihi: 1960’larda Ann Baker isimli kadın tarafından California’da üretilmiştir. Ankara ve İran kedilerine benzerlik gösterirler.

Kişilik: Sosyal, eğlenceli ve sevecendir. İnsan dostlarını kapıda karşılamaya bayılır.

Fiziksel özellikler: En ünlü uzun tüylü kedi cinslerindendir. Ağzı aşağıya doğru eğilimlidir. Orta büyüklükte, düz burun yapısı vardır. Çıkık çene yapısı dikkat çeker.

Savannah

Tarihi: Afrikalı yaban kedisi ve evcil kedinin çiftleştirmesi sonucu doğmuştur. Bu çiftleşme sonucu 1989’da dünyaya gelen ilk kedinin adına Savannah konulmuştur, tür de adını bu ilk kediden alır.

Kişilik: Zeki ve hareketlidir. Sosyal ve sıcakkanlı olur. İlgiye bayılır ve sevilmekten hoşlanır. Uyumludur ve evdeki diğer kedilerle çok iyi anlaşır. Çocuklarla arası iyidir. Suyu sever.

Fiziksel özellikler: Gizemli ve egzotik görünümlüdür. Düşük göz kapakları, siyah benekleri, kısa ve kalın kuyruğu vardır. Uzun vücudu vardır. Kulakları dik ve birbirine yakındır. Kuyruğu vücuduna göre kısadır. Sık ve katlı tüyleri karın bölgesinde uzun ve seyrek olur. Yüz hatları küçük ancak belirgindir. Kemik yapısı çok gelişmiştir. Görünüşü küçük bir tilkiyi andırır.

Scottish Fold

Tarihi: Tüm Scottish Fold ırkı, 1961’de İskoçya’da bir çiftlikte kendine özgü katlanmış kulaklarıyla doğan dişi Susie isimindeki kediden üremiştir. Bazı bilim insanları, türün genetik bir rahatsızlık sahibi olduğunu söyleyerek üretimini doğru bulmaz.

Kişilik: Ailenin tümüyle arası iyidir ama aralarında 1 kişiyle özel bir bağ geliştirir. Oyun oynamaya bayılır. İlgi görmekten hoşlanır. Konforu sever.

Fiziksel özellikler: Geniş kafaları yuvarlak olur. Çeneleri güçlü ve dişleri de oldukça sağlıklıdır. Ağzı öne doğru çıkık ve uzundur. Ağız kıvrımları, gülüyormuş ifadesi yaratır. Çıkık elmacık kemikleri, kısa burnu vardır. En göze çarpan özelliği ise katlanmış görünümündeki kulaklarıdır.

Selkirk Rex

Tarihi: Bu doğal kıvırcık tüylü cins, son ortaya çıkan kedi cinslerindendir. Selkrik Rex’ler doğal bir mutasyonun sonucu hayata gelmiştir. İlk Selkirk Rex’ler Amerika düz tüylü bir anneden doğmuştur. Bu annenin yavrularından 5’inin 2’sinde kıvırcık tüy görülmüştür.

Kişilik: Çok meraklıdır. Canlı ve hareketli kişiliği vardır. İnsanlara ve onlarla zaman geçirmeye bayılır. Sabırlıdır.

Fiziksel özellikler: En öne çıkan özelliği kıvırcık tüyleridir.

Sibirya Kedisi

Tarihi: Rusya’nın yerli kedi cinsidir. 1000 yıl öncesinden beri var oldukları söylenir. Sibirya’dan Rusya’ya göç eden kişiler tarafından getirildiği de iddia edilir.

Kişilik: Soğuk görünüşünün altında çok sevecen bir kişiliği vardır. Kolay öğrenir ve sorunlarını çözmede çok başarıdır. Kucaklanmayı çok sever, suyla oynamayı da.

Fiziksel özellikler: Soğuk havalara dayanıklı olmasını sağlayan kabarık tüyleri uzun veya orta boy olabilir. Kafasındaki tüyler vücudunun diğer bölgelerindeki tüylere göre daha uzun olur. Kış aylarında tüy tabakası artar ve çok dökülme yapmaz.

Singapura

Tarihi: Malaysian ismiyle de bilinir. Hal ve Tommy Meadow isimli kedi severler tarafından Singapur’da bulunmuştur. 1974 yılında Amerika’ya getirilmiş ve 1975 yılından sonra ev ortamında yetiştirilmeye başlanmıştır.

Kişilik: Hareketli ve meraklıdır. Yaramaz ve oyuncudur ancak çevresindekileri rahatsız etmek. Kendi kendini eğlendirebilir. İnsanları çok sever ve asla utangaç değildir. İnsan dostunun morali bozuk olursa oyuncu kişiliğini bir köşeye bırakarak onun yanında olur.

Fiziksel özellikler: 3 adet çok belirgin özelliği vardır. 1 buçuk ila 3 buçuk arasında değişen kilosuyla küçük figürü, büyük gözleri, sanki 19. üzyıl fotoğraflarından çıkmış gibi duran sepya tonu kürkü. Çıkık ve renkli burnu da çok dikkat çekicidir.

Siyam kedisi

Tarihi: En bilindik ve eski safkan kedi cinslerindendir. Ocicat, Himalayan, Burmese, Tonkinese, Snowshoe, Oriental, and Balinese gibi pek çok kedi cinsinin üretilmesinde kullanılmıştır. Tayland tapınaklarında rahiplerle ve sarayda da kraliyet ailesi ile yaşamışlardır. İngiltere Başkonsolosu’nu kardeşine 2 Siyam cinsi kedi hediye etmiş bu sayede Siyam cinsi İngiltere’ye gelmiş ve tanınmıştır. Amerikan Başkonsolosu’da ABD Başkanı Rutherford Birchard Hayes’e Siyam kedisi hediye etmiş bu şekilde de Amerika’ya ulaşmıştır.

Kişilik: Çok dikkatli ve zekidir. Tüy rengine göre karakterinin değişiklik gösterildiğine inanılır. özelliklerinin değiştiğine inanılır.

Fiziksel özellikler: Kendine has bir çok fiziksel özelliği vardır. Bunlardan en belirgini yüz renklerinin tüy renklerinden genellikle daha koyu olmasıdır. Göz renkleri de çoğu zaman açık renkli mavidir.

Snowshoe (Karayak)

Tarihi: Doroty Hinds-Daugherty isimli yetiştiricinin yaptığı çiftleştirmeler sonucuyla 1960 yılında Amerika’da ortaya çıkmıştır. Bu kadın önce beyaz ayaklı Birman ile Siyam kedisini çiftleştirmiş sonra Amerikan Shorthair ile Siyam kedisini çiftleştirmiş ve ortaya Snowshoe ırkı çıkmıştır. Bu ırkın sayısı azdır.

Kişilik: Uyumlu bir kişiliği vardır, ev yaşamına da kolayca adepte olur. Çocuklarla ve hayvanlarla arası iyidir. Sevgisini belli eder. Enerjik ve hareketlidir.

Fiziksel özellikler: Kafası geniştir. İyi gelişmiş olan çenesi küçük olur. Düz görünümlü burnu, sivri kulakları ve yuvarlak gözleri vardır.

Somali

Tarihi: Sanılanın aksine Somali cinsi Somali’den gelmiyor. Çekinik gene sahip Abyssinian cinsinden ürümiş uzun tüylü kedilerdir. Hatta Abyssinian türü üreticileri uzun tüylü uzun tüylü yavrular doğunca hayal kırıklığına uğramışlardır. British Abyssinian ile uzun tüylü kedi cinslerinin çiftleşmesi sonucu, 2. Dünya Savaşı sırasında genetik mutasyon ya da türün devamını sağlamak için üretildikleri düşünülür.

Kişilik: Çok zekilerdir ve sevgiye bayılırlar. Son derece uyumlu ve oyuncudur.

Fiziksel özellikler: Görünüşleri küçük bir tilkiyi andırır. Uzun tüylüdür özellikle de kabarık kuyrukları ilgi çeker. Geniş kulakları vardır. Toprak kırmızısı, koyu karamel gibi genellikle toprak tonlarında tüyleri vardır. Bazen koyu mavi tüylü olanlar bile görülür.

Sphynx

Tarihi: İlk kez Kanada’da, doğal bir genetik mutasyon sonucuyla hayata gelmiş bir ırktır. Tüylü anne ve babanın yavrularında ilk kez tüysüz kediler görülmüştür ve bu yavruların üremesi sağlanmıştır. Sphynx kediler tüysüz doğmaz, zamanla tamamen tüysüz kalırlar ancak bazılarının birer ikişer tane bıyığı kalır.

Kişilik: Sadık ve zekidir. Sakinliğiyle bilinse de oyuncu kişiliği de son derece ön plandadır. Ayrıca cana yakındır.

Fiziksel özellikler: Tüysüz bir ırktır ve bu özellikleri en dikkat çekici özellikleridir. Bilinen 3 tüysüz kedi cinsinden biridir. Patilerinde, kulaklarında ve yüzlerinde çok kısa tüyler bulunur. Bu ırkın bazı yavruları tüylü doğabilirler. Tüysüz olmalarına rağmen banyo yaptırılmaları gerekir çünkü yağ bezlerini emecek tüyleri yoktur.

Tekir

Tarihi: Afrika vahşi kedisi ve Avrupa vahşi kedisinin çiftleşmesinden doğmuştur. Tekir, kaplan anlamındaki tigris sözcüğüne dayanır ve tüylerinin desenini ifade eder.

Kişilik: Her tekir kedi kendi karakterine sahiptir.

Fiziksel özellikler: Kürkünün deseni belirgin ve canlıdır. Kürk deseni, rengine göre değişik isimler verilir. Yamalı tekir, benekli tekir gibi…

Tiffanie

Tarihi: Asyalı tek yarı uzun tüylü ırktır. Burmese ve Chinchilla’nın çiftleştirilmesiyle meydana gelmiştir.

Kişilik: Çok yumuşak huylu ve sevecen bir kedidir. Kucağa bayılır. İlgi çekmeyi sever ve sürekli insan dostunun peşinde dolaşır. Meraklıdır.

Fiziksel özellikler: Yumuşak tüyleri vardır ve boyun bölgesindeki tüyler yele gibidir. Kuyruğundaki tüyler de uzun ve kabarıktır. Kaslı vücut yapısı vardır. Yüzü Chinchilla’ya benzer. Göz rengi tüylerinin rengine göre değişiklik gösterir.

Tonkinese

Tarihi: Siyam ve Burmese kedilerinin çiftleştirilmesiyle 1960 yıllarında ortaya çıkmışlardır.

Kişilik: Sosyal ve sadıktır. İnsanlara karşı ilgilidir. Duygusal olmasından kaynaklı yalnız kalmaktan hoşlanmaz.

Fiziksel özellikler: Tonkinese’in, ataları Burmese ve Siyam cinslerinde olduğu gibi yaşlandıkça tüylerinin rengi kararır. Yıllar sonra bile renk değiştirebilir. Burnu kıvrımlıdır.

Tuxedo (Smokin) Kedi

Tarihi: Felix ismiyle de bilinen Tuxedo, sadece çift renkli olan kedilerdir.

Kişilik: Dünyanın en akıllı kedileri olduğu söylenir. Çok oyuncu ve sevgi delisidir.

Fiziksel özellikler: En belirgin özellikleri smokin giymiş görünümlü kürkleridir. Erkeklerinde çekinik turuncu kürk geni bulunur.

Van Kedisi

Tarihi: Çok nadir görülen safkan kedi ırkıdır. Van bölgesinden çıkmıştır. İngiltere’ye götürülerek çoğaltılmış ve oradan da Avrupa’ya yayılmıştır.

Kişilik: Ailesine çok bağımlıdır özellikle seçtiği bir-iki kişiye. Titiz ve sevgi dolu bir kedidir. Suyu çok sever. İyi bir avcıdır. Oyuncu ve dışa dönüktür.

Fiziksel özellikler: Gözleri en karakteristik ve bilinen fiziksel özelliğidir. Genellikle ya sadece beyaz tüylü ya da kulak ve boyun bölgesindeki farklı renkteki tüyler hariç beyaz renktedir.

York Chocolate

Tarihi: Maine Coon cinsi bir kedi ve Amerikan çiftlik kedisinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Yeni bir kedi ırkıdır. Tüylerinin renginin değişik olması ile popülerlik kazanmıştır.

Kişilik: Ailede herkesi sevse de sadece bir kişiyi benimser. Sessiz ve yabancılara karşı temkinlidir.

Fiziksel özellikler: İsmi, New York şehrinden ve tüylerinin çikolataya benzer renkte olmasından gelmiştir. Bedeni orta boydadır ve kaslıdır. Kafası yuvarlak, gözleri iridir. Vücudu son derece esnektir. Yeni doğan yavruların tüyleri kısa olur ve zamanla uzar.0 Yorum