Yavru Köpekler Nasıl Beslenmeli ?

Yavru Köpekler Nasıl Beslenmeli ?

Her köpek cinsine, yaşına ve sağlık durumuna göre farklı bir beslenmeye ihtiyaç duymaktadır ancak yavru köpek beslenmesi özellikle tüm yaşamsal fonksiyonların iyi bir gelişme gösterebilmesi için son derece önemlidir. Yavru köpeklerin hafta hafta, ay ay beslenme şekli değişebilmektedir.

Bu yazımızda sizler için yavru köpekler nasıl beslenmeli sorusuna cevap verdik. Dilerseniz hemen yazımızı okumaya geçelim. 😊


patiliyo.com


İlk 6 Hafta 

Köpeğiniz ilk 6 haftalık süreçte ihtiyacı olan besin değerlerini anne sütünde almaktadır. Köpeğiniz ilk 6 haftalık süre içerisinde sindirim sistemi ve diğer organlarının gelişimini tamamlamaktadır. Eğer annesi olmayan bir köpeğe sahipseniz onu sütle beslemek konusunda veterinerle görüşmeniz önerilmektedir. Yavru köpeğinize süt verirken biberon kullanmanız ve sütün ısısına dikkat etmeniz son derece önemlidir. Her daim yavru köpeğe 45 derecelik açı ile ılık süt vermeye özen gösterin. İlk 6 haftalık sürecin sonuna doğru köpeğiniz artık sütten kesilmeye hazır hale gelecek. 


patiliyo.com


6 - 12 Hafta 

Büyümeye başlayan yavru köpekler bu evrede beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak formüle dilmiş kaliteli bir köpek mamasına başlatılmalıdır. Köpeğinize uygun en iyi mama seçimini yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Tüm bunların yanında 6-12 hafta arası köpeklerde günlük 4 öğün mama vermek yeterli olacaktır. Eğer ki köpeğiniz büyük ırk ise 9-10 hafta, küçük ırk ise 12-13 hafta kadar kuru gıdayla beslenmelidir. 


patiliyo.com


3-6 Ay 

Köpeğiniz beslenmesini günde 4 öğünden 3 öğüne düşürebilirsiniz. Bu dönemde köpeğinizin düzenli olarak yavru köpek maması tüketmesi ve süt ile beslenmemesi gerekmektedir. Tüm bunların yanında köpeğinize birbirinden lezzetli köpek ödül mamaları (kemik vb.) ikram edebilirsiniz. Altı ayın sonuna doğru köpeğiniz artık yetişkin hale gelirken yavaş yavaş mama değişikliğine adım atabilirsiniz. Köpekler genellikle 9. ayda yetişkinlik dönemini tamamlamaktadır.  


patiliyo.com


6-12 Ay 

Köpeğinizi bu süre içerisinde 3 öğünden 2 öğün beslenmeye alıştırın. Artık köpeğiniz günde sadece bir sabah bir de akşam olmak üzere iki öğün yemek yemeli. Köpeğiniz için artık yetişkin köpek maması kullanmaya başlamış olmalısınız. Kaliteli kuru mama kullanmaya özen gösterin çünkü köpeğinizin ihtiyacı olan besin takviyeleri yalnızca kaliteli kuru mamalarda yer almaktadır. 1 yaşından sonra Köpeğinizin vücut sağlığına ve kilosuna bağlı olarak 1 öğün beslenmeye düşürebilirsiniz. Bunun için veterinerle görüşmeniz daha doğru olacaktır ancak birçok köpek sahibi günde 2 azaltılmış öğün vermeye devam etmektedir.

 
Pinterest'de Paylaş


2 Yorum


 • Patiliyo
  Oto çekici

  https://yolyardimara.com/tr ekibi olarak küçük dostlarımızın yanındayız. Oto çekici, oto kurtarıcı.

  12.5.2021 17:00:24 Reply
 • Patiliyo
  Mehmet Bağıran

  https://caramelnews.com/hailey-baldwin-and-justin-bieber/

  31.1.2021 08:25:44 Reply