Scottish Fold Kedilerin Özellikleri Nelerdir?


Scottish Fold cinsi kedi özellikleri nelerdir? Masal kitaplarında büyüleyici güzellik betimlemeleri olur ya, işte o masaldaki güzelliğin gerçeğe dönüşmüş hali kediler. Ya da güzellik değil de, yakışıklılık diyebiliriz.

Scottish Fold; Kedi türü  1961 yılında iskoçya’da William Ross adlı bir çiftçi tarafından fark edildi. Scottish Fold kedisi annesi düz kulaklı ve babası bilinmeyen bir ırktır. Babasının bilinmemesi bu ırkın genetik olarak kökeni konusunda araştirmalar yapıldı ama sonuç bulunamadı.

Bu nedenle belli bir kimliği olmayan çiftlik kedisi olarak tanımlanmıştır. Ancak diğer ırklardan oldukça farklı bir kulak yapısı olan Scottish Fold kedisi 1966 yılında GCCF (Governing Council of the Cat Fancy) tarafından resmi olarak ilk kaydı yapılmıştır. Daha sonra 1970 yılında ırkın kulak enfeksiyonlarının genetik bir bozukluk olduğu ve kulak hastalıklarına yatkınlığı olduğundan resmi tanımlama ve kabulü işlemi durdurulmuştur.

Bunun üzerine Amerikaya götürülerek işlemlerine devam edilmiştir. Carnivor genetik araştırmacısı olan Dr. Nail Todd tarafından 3 vavru değişik yetiştiricilere verilmiş ve üremesi sağlanmıştır.

Bu yetiştiricilerden Pensilvanyalı yetiştirici Salle Wolfe Peters ırkın gelişimine büyük katkılarda bulunmuş ve 1973 de CFA (Cat Fanciers Association) tarafından tanınan ırk 1978 yılında şampiyonluk statüsüne alınmıştır.

Scottish Fold; Tüy Bakımı

Scottish Fold  normal düzeyde tüy bakımına ihtiyacı vardır. Haftada 2-3 kez fırçalama yeterlidir. Mayıs aylarında bölgesel olarak mevsime bağlı bir tüy değişimi yaşarlar. Bu dönem de daha sık fırçalama yapılması ölü tüylerin toplanmasını kolaylaştıracağından faydalıdır.

Scottish Fold; Karakteri

Scottish Fold. akıllı, sakin huylu ve yumuşak sesli olan bu ırk yeni insanlara ve yeni ortamlara kolayca adapte olabilir. Sadık ve evine bağlıdır. Ailenin tüm üyelerine kendini sevdirir ancak seveceği sahibini ise kendi seçer. Sahibinin yanında olmayı sever ancak asla kucak kedisi değildir. Sahibi ile oyun oynamayı ve ilgi çekmeyi sever. Özellikle atılan bir oyuncağı getirmekten büyük keyif alır. Sessiz bir kedidir. Diğer petlerle ve insanlarla iyi anlaşır. Konforlu ortamları sever ancak gerektiğinde iyi bir fare avcısıdır. Hem evde hemde bahçede yaşayabilir ancak yalnız kalmayı sevmez.

Scottish Fold  Renkleri

Scottish Fold, mavi, kırmızı, beyaz, siyah, krem, duman, chinchilla, portakal renklerde, tekir parçalı ve iki renkli versiyonlar şeklinde olabilen tüyler genelde Amerikan Shorthair’la aynı renklerdedir.

Tekir desende olanları 3 şekilde olabilir.

Klasik tekir modeli: Temel rengin üstünde çelişen açık ve koyu bantlar vardır.

Uskumru tekir modeli: Kahve, gümüş ve mavinin ağırlıklı olduğu modeldir.

Kısmen tekir modeli: Kırmızı ve krem tonlarındadır.

Ayrıca gümüş tekir, gölgeli gümüş, gölgeli altın, siyah duman gibi pek çok renk versiyonlarıda görülebilir.