Sokakta Hasta Bir Kedi Gördüğünüzde Yapabilecekleriniz Konusunda 16 Yardım Önerisi


Sokakta hasta kedi gördüğünüzde onun için neler yapabilirsiniz? Hemen veterinere gidecek ya da belki gitseniz de masrafları karşılayacak durumunuz olmayabilir. Fakat onu öylece bırakacak değilsiniz. İşte size faydası olabilecek birkaç bilgi… Bazı durumlarda veterinere başvurmadan kediye kendi imkanlarınızla yardımcı olamayabilirsiniz. Ayrıca kedinin sorununun tam olarak ne olduğunu anlamayabilirsiniz, bu durumda da bilmeden yanlış veya ona zarar verecek bir uygulama yapmanız da söz konusu olabilir. Lütfen böyle bir durumda kediye kendi imkanlarınızla yardım etmek istediğinizde, sorumluluğun tamamen sizde olduğunu unutmayın. Son olarak da kendinizi korumak için herhangi bir müdahale sırasında eldiven giymenizi ve önlem almanızı öneriyoruz.

1. Kedinin genel durumunu değerlendirin

sokakta hasta kedi

Onun hasta olduğunu düşünmenize sebep olan nedir? Sürekli beslediğiniz bir kedi ve yemek mi yemiyor ya da halsiz mi görünüyor? Belki de gözlerinde akıntı var… Herhangi bir uygulamaya girişmeden önce sorunun ne olduğunu anlamaya çalışın.

2. Sokakta hasta kedi gördüğünüzde tüylerini kontrol edin

sokakta-hasta-kedi

Kedinin tüylerinin kuru ve temiz olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra aralarında bit ve pire gibi parazitler var mı diye bakın. Yakından baktığınızda zaten bit ve pire varsa tüylerin arasında hareket ettiklerini kolaylıkla görebilirsiniz.

3. Eğer tüyler ıslak ya da pis ise onu temizleyin ve mutlaka kuru, sıcak kalmasını sağlayın

sokakta-hasta-kedi

Burada önemli nokta kediyi eve alıp evde tutmayacaksanız asla yıkamamanız gerektiği. Çünkü eğer onu uygun olmayan koşullarda yıkarsanız zaten hasta olan bir canı daha beter hasta edersiniz. Unutmayın ki kediler normalde kendi tüylerini yalayarak temizler, kedinin tüylerinin aşırı pis ya da ıslak olması muhtemelen onun hasta olduğuna işaret eder. Sadece imkanınız varsa, onu evinizde tutabilecekseniz hemen içeri alın ve bu içeriğimizdeki adımları izleyerek yıkayın. Eğer onu içeri alma imkanınız yoksa bir havlu ya da bez yardımıyla tüylerini silip kurulamaya çalışın. Eğer tüylere çamur vb bir madde bulaşmışsa temizlemek için kullandığınız bezi biraz nemlendirin. Sonrasında onu mutlaka kuru bir yere alın ve sıcak tutmaya çalışın. Bunun için bir karton kutu ve eski battaniyelerinizden faydalanabilirsiniz. Biraz su ve yiyecek temin etmeyi de ihmal etmeyin.

4. Eğer kedinin paraziti varsa…

sokakta-hasta-kedi

Petshoplardan ve bazen eczaneden temin edebileceğiniz toz, damla ya da sprey formundaki ilaçlardan kullanabilirsiniz. Fakat kedi bunları uyguladıktan sonra tüylerini yalamamalı bu sebeple de onu gözlemlemelisiniz. Ayrıca 2 aydan küçük yavru kedilere bu tarz parazit ilaçları uygulanmaz, onları yine bu içeriğimizdeki adımları uygulayarak temizleyebilirsiniz.

5. Kedinin vücut ısısını kontrol edin

sokakta-hasta-kedi

Özellikle kış aylarında yiyecek bulamayan ve soğuktan etkilenen kediler kendilerini ısıtamayabilir. Vücut ısısı en kokay kulaklardan anlaşılır. Tabii kar altında kalmış titreyen bir kedinin üşüdüğünü anlamak için kontrole gerek yok.

6. Eğer vücut ısısı düşükse onu ısıtın

İmkanınız varsa onu ısınması için evinize davet edebilirsiniz. Eve alamıyorsanız da onun için bir kedi evi ya da içinde eski battaniyeler olan bir karton kutu hazırlayabilirsiniz. Kedilerde düşük vücut ısısı ve kan şekeri üzerine hazırlamış olduğumuz içeriğe de göz atmanızda fayda var.

7. Kedinin susuz kalıp kalmadığını kontrol edin

Bir kedinin susuz kalıp kalmadığını kontrol etmek için onun ensesindeki deriye bakmanız gerek. Resimde gördüğünüz şekilde deriyi tutup kaldırın, bıraktığınızda derinin eski haline dönmesi zaman alıyorsa kedi susuz kalmış demektir.

8. Eğer kedi susuz kalmışsa…

Elbette ona biraz su vermelisiniz. Fakat susuzluğunun sebebi ishal gibi bir durum olabilir. Eğer şansınız varsa onu gözlemlemelisiniz. Su kaybını daha iyi karşılamak ve vücut direncini kazandırmak için, ona bu içeriğimizden faydalanarak evde hazırlayacağınız elektrolit özellikli bir sıvı da içirebilirsiniz.

9. İmkanınız varsa kediyi evinize alın

Eğer evinizde yeriniz ve ona verecek sevginiz varsa onu sahiplenin! Bundan daha güzel ne olabilir ki? Hem bir can kurtarmış hem de harika bir dost edinmiş olursunuz. Sokak kedilerini eve alıştırma rehberimize bir göz atın.

10. Kedinin gözlerini kontrol edin

Özellikle yavru kediler ve bağışıklığı güçlü olmayanlar kolaylıkla göz enfeksiyonu kapabilir ve bu enfeksiyon tedavi edilmezse körlüğe sebep olabilir. Kedinin gözlerinde akıntı ya da iltihap var mı, iç göz kapağı dediğimiz beyaz yapı görünüyor mu diye bakın.

11. Gözlerde akıntı, iltihap veya kapanma durumu varsa

Böyle durumların müdahale edilmeden geçmeyeceğini unutmayın. Kedinin gözlerindeki akıntıyı temizlemelisiniz sonrasında ise tedavi uygulanmalı. Bunu nasıl yapacağınız hakkındaki detaylı bilgi için lütfen ilgili içeriğimize göz atın, içerikteki bilgiler yetişkin kedilere de uygulanabilir.

12. Dikkatli olun, hasta olan kediler kendilerini koruma ve savunma eğiliminde olabilir

Kedi sizden kaçıyor veya saklanıp tıslıyorsa onu zorlamamalı ve sabırlı olmalısınız. Yanınıza bir miktar yiyecek alarak bir yere sakince oturmayı, etrafınıza biraz yiyecek koyup beklemeyi deneyebilirsiniz. Yine de kedinin size gelmesinin uzun zaman alabileceğini unutmayın. Acil müdahale gerektiren durumlarda eğer kedi ona dokunmanıza izin vermiyorsa bahçe eldiveni gibi kalın bir eldivenle kendinizi korumaya alabilirsiniz. Fakat yine de çok dikkatli olmalısınız, kediler konusunda deneyimli ve uzman değilseniz böyle bir müdahaleyi kesinlikle önermiyoruz, bir yetkiliye başvurmanız daha doğru olur.

13. Vücudunun bir yerinde ilk başta fark edemediğiniz enfeksiyon kapmış bir yara var mı diye kontrol edin

Bazen iyileşmeyen açık yaralar da kedinin güçten düşmesine sebep olur. Hiç müdahale edilmediği takdirde kendiliğinden geçmezse kedinin enfeksiyondan ölümüne yol açabilir. Kediler genelde yara olan yerlerini yalama eğilimindedir bu davranışı iyi gözlemleyin.

14. Kedinin açık yarası varsa…

ve bu durumda onu veterinere götürme imkanınız yoksa, yarayı eczaneden temin edebileceğiniz malzemelerle temizleyip tedavi etmeyi deneyebilirsiniz. Trafik kazası gibi sebeplerden kaynaklı çok derin yaraların dikilmesi gerekebileceğini ve bunu kendiniz yapamayacağınızı unutmayın. Fakat kavga esnasında olmuş ufak bir yara ise yaralı alanı temiz bir gazlı bez ile silip içeriğinde antibiyotik olan bir krem uygulayabilirsiniz. Kedinin sürdüğünüz ilacı yalamaması çok önemlidir. Ayrıca daha yoğun bir enfeksiyon söz konusu ise ona ağızdan antibiyotik vermeyi deneyebilirsiniz. Yetişkinler için değil çocuklar için üretilenlerden olmalı. Antibiyotiği tercihen güçlü bir kokusu ve kedilerin bayıldığı bir tadı olması sebebiyle ton balığı ile karıştırarak verin.

15. Vücudunda kırık varsa

Kırığın nasıl olduğu tespit edilmeli, sarılmalı ya da alçıya alınmalı. Belki de ameliyet gerekli. Malesef böyle bir durumda kendiniz tedavi uygulayamayabilirsiniz. Veterinere görünmesi gerekli. Bazen de ilk bakışta sizin fark edemediğiniz kırıklar ya da içten kopmalar da olabilir. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız onu mutlaka bir veterinere götürün.

16. Burun akıntısı ve hırıltılı nefes gözlemlerseniz

Ağızdan gelen akıntı ve salyanın sebebi çok çeşitli olabilir. Bilmeyen insanlar bunu kuduz zannedip korkabilir. Fakat ağzından bu şekilde salya gelen her kedi kuduz demek değildir. Bazı durumlarda çok yaşlı kedilerin kronik hastalıkları da böyle salya oluşumuna sebep olabilir. Bunun dışında ağız burun ve göz akıntıları bir aradaysa genelde üst solunum yolu enfeksiyonu ya da nezle gibi bir hastalığa işaret eder. Veterinere götüremiyorsanız 14. adımda belirttiğimiz şekilde antibiyotik vermeyi deneyebilirsiniz.