Tuvaletini Kum Kabı Dışına Yapan Kediler İçin Ne Yapacağınız Hakkında 9 Önemli Bilgi


Kediler bir tuvalet eğitimine ihtiyaç duymadan kendiliklerinden kum kabını kullanmayı öğrenirler ve bu davranışları içgüdüseldir yani unutulmaz. Tabii bazı kediler buna elveren şartlarda dışarı çıkar ve tuvalet ihtiyaçlarını o şekilde giderir. Kedinizi evde sağa sola tuvaletini yapmaması için eğitmenize gerek yoktur. Eğer kediniz evde istenmeyen bir yere tuvaletini yapıyorsa bu çok büyük bir sorunun işareti de olabileceği gibi basit yöntemlerle de çözülebilecek bir yanlış anlaşılma olabilir. Yavru, yaşlı ve hasta kedilerin ise mesane kontrollerini her zaman sağlayamayabileceklerini unutmayın.

1. Kediniz dışarı çıkmıyor ve kum kabı kullanıyorsanız her gün temizleyin

tuvaletini-kum-kabi-disina-yapan-kediler-1

Kediler tuvaletlerini yapmak için temiz bir yere ihtiyaç duyar. Eğer kum kabı temiz değilse kendine temiz olan başka bir yer bulup tuvaletini yapması muhtemeldir. Bir kürek ile her gün atıkları toplamalı ve atmalısınız

2. Kum kabının içini en az iki haftada bir tamamen boşaltarak taze kum doldurun

tuvaletini-kum-kabi-disina-yapan-kediler-2

Kum zamanla kirlenir. Düzenli olarak içini tamamen boşaltıp ağır kimyasal içermeyen bir temizlik malzemesi ile yıkayın. Daha sonra iyice kurulayıp temiz kum ile doldurun.

3. Kum kabını sakin bir yere yerleştirin, tuvaletini yaparken kedinizi rahatsız etmeyin

tuvaletini-kum-kabi-disina-yapan-kediler-3

Kediler tuvaletlerini yaparken rahatsız edilmek istemez. Eğer evde çocuklarınız ya da başka evcil hayvanlarınız varsa kum kabını erişemeyecekleri bir yere koyun. Evde birden fazla kediniz varsa aynı kabı değil farklı kapları kullanmalılar ve bunlar da birbirinden ayrı yerde olmalı.

4. Kediniz için onun patilerini acıtmayacak ve tahriş etmeyecek doğru kumu seçin

tuvaletini-kum-kabi-disina-yapan-kediler-4

Her kedinin tercihi farklı yönde olabilir. Doğru kumu bulmak için değişik çeşitleri denemelisiniz. Fakat önemli olan birkaç husus var bunlar da kumun kedilere zarar verebilecek kimyasallar içermemesi ve kediniz kumu eşelediğinde onu rahatsız edecek şekilde toz üretmemesi. Yavru kediler için topaklanan kumların iyi olmayabileceğini, onların bu kumları yanlışlıkla yutmalarının midelerinde kitle oluşumuna sebebiyet verebileceğini unutmayın.

5. Kısırlaştırılmamış erkek kediler alanlarını işaretlemek için idrar püskürtürler

tuvaletini-kum-kabi-disina-yapan-kediler-12

Bu kedilerin doğaları gereği gösterdikleri bir davranıştır. Bununla başa çıkamayacaksanız kedinizi kısırlaştırın. Fakat kedinizin idrar püskürkerek koku bıraktığı bölgeleri temizlemeniz de onların buralara yeniden koku bırakmak istemelerine sebep olabilir. Temizlemediğiniz takdirde ise bu hiç hijyenik değildir ve evinizde ciddi kötü kokuya sebep olur.

6. Kediniz idrarını yaparken herhangi bir rahatsızlık yüzünden yanma yaşıyorsa beton gibi soğuk bir yüzeye yapmayı tercih edebilir

tuvaletini-kum-kabi-disina-yapan-kediler-6

Bu genelde tuvalet alışkanlıkları normal seyreden kedilerde sonradan ortaya çıkan bir durumdur. Kedinizi veterinere götürüp muayene ettirmelisiniz.

7. Kum kabı çevresinde yerde halı, paspas ya da havlu gibi kedinize kum kabı yerine çekici gelebilecek şeyleri bulundurmayın

tuvaletini-kum-kabi-disina-yapan-kediler-7

Kediniz özellikle kum kabını sık temizlemiyorsanız, tuvaleti için bu gibi şeylere yönelebilir. Kabı temiz tutun ve bu gibi nesneleri ortadan kaldırın.

8. Tuvaletini kum kabı dışına yapan kediler idrar yolu enfeksiyonu ya da böbrek iltihabı geçiriyor olabilir

tuvaletini-kum-kabi-disina-yapan-kediler-8

Böbrek iltihapları ve idrar yolları enfeksiyonu kedilerde sık rastlanan rahatsızlıklardır. Yanlış besleme, kedinin ihtiyacı olan protein ve taurini alamaması idrar yollarında sorunlara yol açar. Tedavi için veterinere başvurmalısınız.

9. Kum kabının yerini yakın zamanda değiştirdiyseniz dikkat

tuvaletini-kum-kabi-disina-yapan-kediler-11

Kediler değişiklik sevmezler, kum kabı dışına tuvalet yapma davranışının sebebi bu değişiklik olabilir. Böyle değişiklikleri aniden yapmamalısınız. Kum kabunı eski yerine geri koyun ve yeni yerine kademe kademe ilerleterek geçirin.

 

Bir format seçin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri