Yavru Köpeklerde Uygulanması Gereken Aşılar ve Aşı Takvimi


Yavru köpek bakımında dikkat edilmesi gereken konuların başında, bu köpeklere uygulanacak aşılar ve köpek aşı programı geliyor. Bu aşamada öncelikli olarak bilinmesi gereken konulardan biri ise hangi aşının ne işe yaradığı. İşte yavru köpeklerde uygulanması gereken aşılar ve uygulama alanları:

Karma Aşılar

Yavru köpeklere uygulanan ilk aşılardan biri olan karma aşılar, herhangi bir hastalık için yapılmayıp yavru köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmekte kullanılır. Yavru köpeklerin doğduğu ilk haftada kesinlikle uygulanması gereken aşılardan biri olan karma aşı, pek çok antiparazit de bulundurmaktadır.

Kuduz Aşısı

Köpeklerde en sık görülen hastalık olan kuduz, bir başka kuduzlu köpeğin ısırması sonucu salyasındaki virüsün açtığı yarayla birlikte kana karışmasıyla meydana gelir. Bulaşıcı bir hastalık olan kuduz hastalığı için yavru köpeklerin özellikle ilk 3 aylık süreçte aşılanması önerilir. Periyodik bir aşı olan kuduz aşısı, her yıl tekrar yapılmalıdır.

Boğmaca Aşısı

Köpeklerde sıklıkla karşılaşılan bir başka hastalık olan boğmaca hastalığı, çeşitli virüslerin solunum sistemine girmesi sonucu solunum sisteminde oluşan enfeksiyonlarla kendini gösteren bir hastalıktır. Bronchicine aşısı ismiyle de bilinen boğmaca aşısı, yavru köpeklere ilk 2 aylık süreçte uygulanmalıdır ve her yıl periyodik olarak aşının uygulanması sürdürülmelidir.

Kist Aşısı

Yavru köpeklere en çok uygulanan aşıların başında gelen kist aşısı, belirli bir hastalıktan ziyade köpeklerin sindirim sistemini güçlendirmek için uygulanmaktadır. Yavru köpeklerin henüz gelişmemiş olan sindirim sistemini içten çökertebilecek, dıştan ise çeşitli yara ve enfeksiyonlar oluşturabilecek olan parazitleri engellemek için yapılan kist aşısı; yavru köpek 2 aylıkken uygulanmalı ve en fazla altışar aylık aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Lyme Aşısı

Lyme aşısı, kendi adıyla bilinmese de yavru köpeklerde görülen ateşli hastalıkların hemen hemen tamamında uygulanan bir aşıdır. Özellikle kenelerin ve canlı vücutlarında yaydıkları virüslerin sebep olduğu şiddetli ateşler ve buna bağlı olarak kendini gösteren çeşitli hastalıklarda kullanılan Lyme aşısı, yavru köpekler 2. aylarını doldurduklarında uygulanmaya başlanabilir.

Yavru Köpeklerde Aşı Takvimi

Yavru köpekler doğdukları andan itibaren çeşitli aşılara ihtiyaç duyarlar. Bu aşılar hemen ilk hafta uygulanmayacakları gibi, belirli zaman aralıklarında köpeklere uygulanmalıdırlar. Yavru köpeklerin doğduğu ilk haftada karma aşısının uygulanması elzemdir. Daha sonraki dönemde anne sütüyle beslenmesi gereken yavru köpekler, 1.aydan itibaren diğer aşılara hazır gale gelecektir. İlk ay uygulanacak bronchine aşısından sonra ikinci aya doğru Lyme ve kist aşıları uygulanır ve periyodik olarak her yıl bu program tekrar ettirilir.