Müjdeler Olsun: Çin’deki Vahşet Festivali Yulin’den Gözleri Dolduracak Sürpriz Haber


Çinli hayvan hakları savunucuları Yulin kentinde her yıl yapılan ve şiddetli tepkilere neden olan ‘Yulin Köpek Eti Festivali’nde bu yıl köpek etini yasaklama kararı alındığını duyurdu. Ancak ne yazık ki menüde yine kedi ve diğer hayvanlar olacak. Umuyoruz ki Çinli hayvan hakları savunucuları bu vahşet festivalini tamamen yasaklatmayı başaracak.

Çin’in Yulin kentinde bu yıl 21 Haziran’da yapılacak olan ve uzun süredir uluslararası arenada hayvan hakları savunucularının hedefi olan ‘Köpek Eti Festivali’nde sokak satıcıları ve restoranların köpek eti satmasının yasaklanması kararı alındığı belirtiliyor.

Independent gazetesine bilgi veren Çinli hayvan hakları savunucuları, 2010 yılında köpek eti ticaretini arttırma amaçlı olarak başlatılan ve tepkilere rağmen katılımcı sayısı artan tartışmalı festivalde bu yıl, köpek eti satanlara yetkililerin 100 bin yuan (15 dolar) para cezası getirmeye hazırlandığını belirtti. Köpek eti satanlar ayrıca tutuklanma riski ile de karşı karşıya olacak.

Yasağın 15 Haziran’da başlaması planlandığını söyeyen haycan hakları savunucuları bu ilgiyi Yulin’deki satıcılardan doğruladıklarını vurguladı.

Festival için her yıl binlerce kedi ve köpek öldürülüyordu. Çevre kentlerden ticari kazanç elde etmek isteyen Çinliler çoğu çalıntı ya da başıboş olan hayvanları araçlara doldurarak Yulin’deki festivale getiriyor ve buradaki mezbahalara satıyor. Yulin sakinleri ve satıcılar hayvanları kurallara uygun olarak kestiklerini söylese de muhalifler, hayvanların herkese açık olarak zalimce öldürüldüğünü hatta bazı durumlarda boğularak ya da dövülerek öldürüldüğünü söylüyor.

Köpek eti Çin mutfağında çoğunluk tarafından tüketilen bir yemek olmasa da ülkede her yıl yaklaşık 10 milyon kedi ve köpek yemek için öldürülüyor.

Festivalin ‘en canlı’ zamanlarında 10 bin ile 15 bin köpek öldürülmüştü. Son yıllarda bu rakam 2 bin- 3 bin aralığına düştü.
kopek yeme festivali
Hayvan hakları savunucuları da bunun ‘köpek eti ticaretini’ tamamen bitirmeyeceğini ancak iyi bir başlangıç olduğunu belirtiyor. Independent’a konuşan Duo Duo Hayvan Koruma Projesi yöneticisi Andrea Gung “Bu geçici bir yasak olsa bile bunun köpek eti ticaretini çökertmeye yol açacak bir domino etkisi yaratmasını umuyoruz” dedi.

Gung Yulin kentinin yeni Komünist Parti Sekreteri Mo Gong Ming’i aldığı karardan dolayı tebrik ederek “Onu ilerici ve vizyoner liderliği için tebrik etmek istiyoruz. Umarız bu Çin’deki köpek yeme alışkanlığının sonu için bir başlangıç olur” ifadelerini kullandı.

Geçen sene Duo Dou Hayvan Koruma Projesi, Humane Society International, RaiseUrPaw, Care2 ve Avaaz gibi örgütler festivalin yasaklanması için hükümet yetkililerine toplanan 11 milyon imzayı teslim etmişti.

 

 

Haber Kaynağı: Sputniknews

Bir format seçin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri