Muhabbet Kuşu Ne Yer?

Muhabbet Kuşu Ne Yer?

Önce bir genelleme ile anlatmaya başlayalım: muhabbet kuşları en fazla tohum yer. Muhabbet kuşlarının beslenmelerinde etkili olan üç temel tohum yemi şunlardır:

Yüzde 50 oranında kuş yemi
Yüzde 30 oranında ak darı
Yüzde 20 oranında sarı darıGenelde mubabbet kuşlarını besleyen kişiler darı çeşitlerinin daha değerli besin olduklarını düşünürler, ama doğrusu en değerli besin kuş yemidir. Sadece kuş yemi ile beslense bile muhabbet kuşları uzun yıllar sağlıkla beslenmiş olur.
Kuş yemleri piyasası bugün oldukça renk ve çeşitliliğe kavuşmuş durumdadır. Birçok üretici firma, yem oranlarını bir formül olarak sunar. Kuş yemlerine farklı amaçlarla ve farklı oranlarda çeşitli tohumlar ilave edilmektedir. Bu tohumlar arasında keten, kenevir, nijer, küçük ayçekirdekleri, buğday ve yulaf bulunur. Bu ilave tohumların kuş yemlerine katkısı, birbirinden farklı ve önemlidir. Önemli olan aşırı olmamasıdır. Kısaca piyasada bulunan yemlerin içinde, muhabbet kuşunun ihtiyacı olan ak darı, sarı darı, kırmızı darı ve nijer tohumu gibi gıda maddeleri yer alır.Bu gıda maddelerinin temel özellikleri şu şekildedir:
Dal darı: Muhabbet kuşlarının en sevdikleri besindir. Günde en fazla yarım dal darı vermek yeterlidir.
Meyve ve sebzeler: Muhabbet kuşlarının beslenmesinde önemli bir yer tutar. Bunlar küp doğranmış, ince doğranmış, püre haline getirilmiş, dilimlenmiş veya bir parça olarak verilebilir. Muhabbet kuşunun ne şekilde alıştığı önemlidir. Ancak elbette hijyenik ve taze olması önemlidir. Genelde meyve ve sebzeler, vitamin değerlerini kaybetmemesi için çiğ olarak verilmelidir.
Tahıllar: Bazı muhabbet kuşları sahipleri ilave besin olarak ıslatılmış ve yumuşatılmış durumda buğday, pirinç, çavdar ve yulaf gibi tahıllar verir. Hatta ekmeği sütle ıslatarak verir. Bunda bir sakınca yoktur.Mama: Eğer muhabbet kuşunun yeterli bir şekilde beslenmediği düşünülüyorsa haftada bir onlara mama yapmak da mümkündür.
Mürekkep balığı kemiği (kalamar): Bu kemik organik ve doğal kalsiyum açısından son derece zengindir.
Et: Mükemmel bir protein kaynağı olması ve beslenmede çeşitlilik sağlaması açısından muhabbet kuşlarında et verilebilir ama çok da gerekli değildir.
Su: Bunu söylemeye bile gerek yok. Su olmadan yaşam mümkün değildir. Önemli olan hergün su kabına temiz ve taze su koymaktır. Kesinlikle çeşme suyu konulmamalıdır.
Şu nokta çok önemli: kesinlikle muhabbet kuşlarını fazla beslemeye çalışmamalıdır. Aksi halde sağlık sorunları yaşanabilir. Bir de muhabbet kuşlarına verilen meyvelerin kabuğu soyulmamış olmalıdır. Yeter ki iyi yıkanmış olsun.
 
 
Pinterest'de Paylaş