Papağan Nasıl Konuşur? Nasıl Konuşturulur?

Papağan Nasıl Konuşur? Nasıl Konuşturulur?

Papaganlar; kıvrık gaga yapısına sahip olan kalın dilli bir kuş türü oldukları için doğal ortamlarında veya evcilleştirildikleri ortamlarda belirli sesleri ezberleyip birebir aynı olacak şekilde bu sesleri çıkarabilirler. Tamamen ezberleme yöntemine göre konuşan papağan türleri özel olarak eğitildiklerinde çok farklı sesleri bir arada çıkarma özelliğine de sahiptir.

Bir papağana sahipseniz onu evcilleştirmek ve istediğiniz kelimeleri, melodileri söylemesini istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken büyük bir sabır göstermektir. Çünkü papağanlar söylediğiniz kelimeleri ve melodileri ezberleyerek östaki boruları yardımı ile bu sesleri çıkarabilir ve ezberlettiğiniz şeyleri size söyleyebilir.

Bir papağana kelime öğretmek için yapmanız gereken ilk şey gün içinde söylemesini istediğiniz kelimeleri  papağanın yanında belirli aralıklar ile söylemektir. Gün içinde 3 dakika ara ile söylemesini istediğiniz sözcükleri belirli bir ses düzeyinde söylemeli ve bunu 4 – 6 defa tekrarlamalısınız. 3 hafta bu şekilde eğitim vereceğiniz papağanınız bir süre sonra kendiliğinden bu kelimeleri size söyleyecektir.

Papağanlar türlerine göre hızlı öğrenen ve yavaş öğrenen türler olarak ikiye ayrılır. Papağanlarda soluk borusu olmadığı için östaki borusu yardımı ile nefes alış verişi yaparken sizin ezberlettiğiniz kelimeleri ve sesleri çıkarırlar. Bu nedenle östaki borusu gelişmiş olan türler çok daha hızlı öğrenirken östaki borusu gelişmemiş olan türler daha yavaş öğrenmektedir.

Papağanlar kelimeleri kısa süre de öğrenebilirken melodileri ve uzun cümleleri daha zorlu bir süreç sonunda öğrenebilirler. Eğer papağanınızın konuşmasını veya şarkı söylemesini istiyorsanız sıkılmadan her gün aynı melodiyi veya şarkıyı papağanınıza söylemelisiniz.

Papağanınıza konuşma öğretirken dikkatli olmanız gereken çok önemli bir nokta vardır. Bu nokta öğretmeye çalıştığını kelimenin doğru telaffuz edilmesidir. Eğer kelimeyi yanlış telaffuz ederseniz papağanınız kelimeyi yanlış ezberleyecek ve çok uzun süre unutmayacaktır. Bu durumda papağanınız yanlış telaffuz ettiği kelimeyi size yanlış bir şekilde söyleyecektir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta da papağanınıza kelime ezberletirken banttan veya kayıt cihazından değil kendi sesinizden canlı olarak kelimeleri dinletmenizdir.  Kayıt cihazından sesiniz farklı çıkacağından ve farklı frekanslarda duyulacağından papağanınızın kelimeleri doğru anlaması ve ezberlemesi zor olacaktır.

Papağanlar nasıl konuşur sorusunun cevabı oldukça basittir. Papağanınızı yanınıza alıp günlerde sıkılmadan ve bıkmadan kelimeleri tekrar tekrar telaffuz etmeli, papağanınızın ezberlemesini sağlayarak konuşmasına katkı yapmalısınız. Bir papağanın konuşmaya başlama süresi ortalama olarak 6 hafta iken papağan türüne göre bu süre 4 haftaya kadar inebilmektedir.

Pinterest'de Paylaş