Papağanlara Verilmesi Gereken Ek Besinler Nelerdir?

Papağanlara Verilmesi Gereken Ek Besinler Nelerdir?

Papağanlara verilen normal gıdalar dışında bazen ek gıdalar verilmesi gerekebilir. Bu gıdaların normal olarak veteriner kontrolunda olması önemlidir.

Papağanların gelişimlerini normal bir şekilde tamamlamaları, uzun ömürlü olmaları ve yumurtlayarak yavrularını sağlıklı büyütmeleri için veterinerler bazen ek gıdalar verilmesine gerek duyabilir. Bazen de eğitimin bir parçası olarak papağanları ödüllendirmek için ek gıdalar verilebilir.

Aşağıda bu şekilde papağanlara verilebilecek ek besinler açıklanmıştır:

Ballı kraker veya meyveli kraker

Bu gıdalar papağanların en sevdikleri, besleyici maddeler içeren, ballı, yumurtalı ve meyveli gıdalardır. Aslında birbirine şeker ile yapışık bu gıdaları yerken, papağanlar bir yandan da enerji harcamış olurlar. Aynı zamanda gagalarını da güçlendirmiş olurlar. Bu gıdalar zengin vitamin ve mineraller içerirler. İçeriğinde darı çeşitleri, keten yohumu, bal ve kurutulmuş meyveler bulunur. Ancak çok verilmemelidir. Fazla yağlanmalarına neden olabilir.

Dal darı

Bu doğal gıda, darı dallarından kurutularak elde edilir. Diğer darı çeşitlerine göre daha küçüktür. Yavru papağanlara yem kırmayı öğretmek için de verilir. En fazla haftada bir kere verilebilir. Yenmesi kolaydır ve fazla verilecek olursa papağan diğer yemleri yemeyebilir. Ayrıca papağanın kilo almaması için de az verilmelidir.

Kızıştırıcı yem

Papağanların çiftleşme döneminde, içeriğindeki karışım sayesinde kondisyonunu arttırmak için verilebilir. Papağanların günlük yemine karıştırılabilir veya ayrı bir kaba koyulabilir. İçeriğinde, sarı darı, kırmızı darı, nijer tohumu ve vitamin karışımları bulunur.

Konuşturucu yem

Papağanların konuşmalarını desteklemek için verilebilir. Özellikle yavru zamanlarında konuşma öğrenmeye yardımcıdır. Papağanların dil altı yağ bezelerinin yumuşamasını sağlar ve bu şekilde konuşmalarına yardımcı olur. Yemin içeriğinde sarı darı, ak darı, kırmızı darı, hayvansal ve bitkisel yağlar, kalsiyum, dikalsiyum fosfat, sodyum klorid, balık ve yumurta ile karışık vitaminler bulunur. Ama elbette sadece bu yem konuşturmaya yetmez. Ancak eğitim sırasında destek olur.

Kuş kumu

Bu kum kütün kuşlar gibi papağanların da midesinde, besinlerin hazmedilmesine destek olur. Papağanların yediği kabuklu gıdaların sindirimi, kum taşı sayesinde olur. Sindirim sistemlerinde bulunan enzimler, sadece tohumların iç kısmını sindirir, lifli kabuklarını öğütemez. Kuş kumu, bu açıdan oldukça yararlı bir ek gıdadır. Kuş kumunun içinde ayrıca istiridye kabuğu, mürekkep balığı kabuğu, kireçtaşı ve alçıtaşı bulunur ve bu maddeler papağanların kalsiyum ve diğer mineral gereksinimlerini de karşılar.

Mürekkep balığı kemiği

Doğal bir gaga taşı türüdür. Papağanların kemik ve kas yapılarını kuvvetlendirir. Aynı zamanda tüylerinin daha canlı ve sağlıklı olmasını sağlar.

Pinterest'de Paylaş