Muhabbet Kuşlarında Karaciğer Yağlanması

Muhabbet Kuşlarında Karaciğer Yağlanması

Muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanması zararlı mı? Muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanması için ne gibi önlemler almak gerekir?
Muhabbet kuşları kafes içinde beslenen ve hareket etmeyen, uçamayan kuşlardır. Hareket azlığı nedeni ile obezite muhabbet kuşlarında kronik olarak görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık tüm muhabbet kuşlarında görüldüğü için yağlı karaciğer sendromu adı verilmiştir. Evde beslenilen muhabbet kuşları için her türlü yiyecekler verildiği için düzensiz ve yanlış beslenme hat safhadadır.Özellikle yağlı yiyecekler ve kuş yemi olarak verilen yanlış gıdalar nedeni ile muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanması görülür. Karaciğeri yağlanan muhabbet kuşlarında karaciğer enzimlerinin ve hormonlarının salgılanması yetersiz hale gelir. Karaciğer fonksiyonları bozulduğu için muhabbet kuşunun vücudu  farklı belirtiler gösterir. Tedavi edilmediği zaman muhabbet kuşlarının ölümüne yol açan karaciğer yağlanması farklı belirtiler göstererek kendini belli eder.Karaciğer yağlanması belirtileri
Karaciğer yağlanması meydana geldiğinde karaciğerde büyüme meydana gelir. Kuşlar kabarık tüylü canlılar olduğu için büyüyen karaciğer dışarıdan anlaşılamaz. Bu nedenle muhabbet kuşlarının hareketleri  ve vücut yapısı dikkatle incelenmelidir. Karaciğer yağlanması meydana gelen muhabbet kuşu durgun bir vücut haline sahip olur. Hareketsiz kalan ve durgunlaşan  muhabbet kuşlarında uyuşuk vücut hali ortaya çıkar. Gözleri sürekli  kapalı olan muhabbet kuşları sürekli oldukları yerde uyku moduna geçer.Karaciğer yağlanması olan muhabbet kuşlarında meydana gelen bir diğer belirti de karın boşluğunda biriken sıvıdır. Karın boşluğunda sıvı birikmesi sonucunda muhabbet kuşlarının karın boşlukları şişer. karın boşluğunu ellediğinizde burada sıvı birikmesi olduğunu anlayacağınız gibi dışarıdan bakıldığında da muhabbet kuşlarının karın boşluğu kısmı oldukça şişkin görünür.
Muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanmasının belirtilerinden biri de solunum problemleri oluşmasıdır. Karaciğeri yağlanan muhabbet kuşu solunuz düzensizliği yaşar ve hızlı hızlı nefes alış verişi görülür. Kısa mesafe uçuşlarında nefes düzensizliğinden kaynaklanan uzun süreli hızlı nefes alış verişi ve kalp atışı görülür.Karaciğer yağlanması sonucunda muhabbet kuşlarında  depresif ruh hali çok yaygın görülen bir belirtidir. Depresyon hali nedeni ile  muhabbet kuşları sürekli yuvasına çekilir ve dışarı çıkmak istemez.  Bu durumun temel sebebi karaciğerin görevlerini yerine getirememesi ve solunuz yetersizliği nedeni ile hareket azlığı oluşmasıdır.
Muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanması görüldüğünde oluşan belirtilerden biri de kusma görülmesidir. Karaciğerin salgılaması gereken enzimlerin salgılanmaması ve hormonların düzensiz olması nedeni ile kuşların kursaklarında beklettikleri gıdalar kusulur. Kusma nadiren görülen bir karaciğer yağlanması belirtisidir.Karaciğer yağlanması tedavisi
Muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanması görüldüğünde tedavi yöntemi hastalığa sebep olan etkenlere bağlı olarak yapılır. Labaratuvar testleri sonucunda karaciğer yağlanmasına neden olan etkenler arasında AST, TG, Kolesterol, Safra değerleri incelenerek tedavi yöntemi geliştirilir. Kan tahlilleri ile yapılan labaratuvar testleri karaciğer yağanmasının sebeplerini tam olarak ortaya çıkarır.
Eğer beslenme kaynaklı ve yetersiz düzensiz beslenmeden dolayı karaciğer yağlanması meydana gelmiş ise düzenli beslenme ve doğru gıdalar ile beslenme sağlanarak karaciğer yağlanması tedavi edilir.
Karaciğer yağlanması sadece hareketsizlikten kaynaklı ise muhabbet kuşu kafesinden çıkarılmalı ve boş bir oda da hareket etmesi için bırakılmalıdır. Bu sayede hareket oranı artacak olan muhabbet kuşu bir süre sonra yağlanma sorunundan kurtulmuş olur.Eğer obezite kaynaklı bir karaciğer yağlanması varsa  kuşlar için geliştirilmiş olan özel pelet zayıflama yöntemleri ile muhabbet kuşu zayıflatılır. Bu sayede muhabbet kuşu karaciğer yağlanmasından kurtulabilir.
Karaciğer yağlanması karaciğer büyümesinden dolayı meydan agelmiş ise veteriner hekimin vereceği ilaçları su içine karıştırarak muhabbet kuşuna vermeniz gerekir. Bu şekilde muhabbet kuşunuzu tedavi ederek karaciğer yağlanması sorunundan kurtarmış olursunuz.
 
Pinterest'de Paylaş